Lokalizacja w aucie:
OŚ PRZEDNIA
Lokalizacja w aucie:
OŚ TYLNA
609 produktów
Bez nich cały tarczowy układ hamulcowy nie miałby sensu ani możliwości działania. Klocki hamulcowe razem z tarczami hamulcowymi tworzą nierozerwalny i wzajemnie się uzupełniający duet, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie prędkości pojazdu lub jego całkowite zatrzymanie. Mimo swej niepozorności gra pierwsze skrzypce w codziennej walce o bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Podstawowym zadaniem klocków hamulcowych jest zatrzymanie samochodu. Odbywa się to poprzez zacisk klocków na tarczy hamulca. Wydajne klocki hamulcowe znajdują się w specjalnym zacisku. Po naciśnięciu pedału hamulca, płyn hamulcowy trafia przez króciec i kanaliki w zacisku do tłoczków w zacisku. Następuje wstępne dosunięcie wewnętrznego klocka do tarczy oraz odepchnięcie zacisku na sworzniach umieszczonych w jarzmie. Zacisk przesuwając się w stronę wnętrza konstrukcja auta powoduje przylgnięcie do tarczy drugiego klocka. Powstająca wówczas siła jest kierowana równomiernie, dociskając obydwa klocki po dwóch stronach tarczy. Siła ta jest utrzymywana do momentu zwolnienia pedału hamulca.
Wszystkie klocki hamulcowe o wysokiej skuteczności zbudowane są z dwóch podstawowych elementów - płytki nośnej oraz okładziny ciernej. Płytki nośne powstają najczęściej ze stali i zostają zabezpieczone przed korozją proszkową farbą epoksydową. Od wykonania i pokrycia takiej płytki zależy m.in. głośność pracy hamulca. Aby zniwelować hałas generowany przez klocki hamulcowe podczas ich pracy do minimum, stosuje się:
Skuteczne klocki hamulcowe to przede wszystkim wysokiej jakości materiał cierny. Do jego produkcji wykorzystuje się około 20 różnych mieszanek powstałych z ponad 130 składników, m.in. powłoki krzemianowe. Wytrzymują one wysokie ciśnienie na poziomie nawet 140 barów oraz temperaturę przekraczającą 700 st. C. W konstrukcji okładziny ciernej klocków hamulcowych o wysokiej skuteczności stosuje się również rowki służące do odprowadzania wody z powierzchni tarcz hamulcowych. Takie rozwiązanie pozwala zapobiegać aquaplaningowi klocka hamulcowego, jednak nie stosuje się go we wszystkich pojazdach (nie potrzeba ich, gdy tarcze są perforowane lub rowkowane).
Trudno określić żywotność okładzin klocków hamulcowych, a tym samym optymalny czas wymiany tych elementów. Na trwałość klocków wpływa wiele czynników takich, jak np. jakość klocków, jakość tarcz hamulcowych czy styl jazdy samochodem (jazda spokojna czy agresywna). Można przyjąć, że średniej jakości klocki hamulcowe powinny wytrzymać 40 tys. km przebiegu.
Sklep iParts.pl oferuje wydajne klocki hamulcowe dostarczane przez najlepszych producentów elementów samochodowych układów hamulcowych. Klocki hamulcowe od iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości na polskim rynku. Wszystkie dostępne części są fabrycznie nowe i zostały objęte gwarancją producenta.
Zapraszamy do iParts.pl po skuteczne klocki hamulcowe renomowanych marek. Gwarantujemy profesjonalną pomoc techniczną, najniższe ceny na rynku oraz natychmiastową realizację zamówienia.