4630 produktów
Rola zbiornika na paliwo w samochodzie nie wymaga chyba większych wyjaśnień. Dla formalności, zbiornik paliwa wykorzystywany jest do magazynowania w pojeździe zapasu paliwa przeznaczonego na określony zasięg samochodu (najczęściej od 300 do 500 km). Pojemność zbiornika paliwa zazwyczaj jest uzależniona od wielkości pojazdu oraz zamontowanego w nim silnika.
Standardowe zbiorniki paliwa montowane w samochodach są wykonywane z blachy stalowej, natomiast ich powierzchnia wewnętrzna jest zabezpieczana antykorozyjnie za pomocą powłoki cynkowej, ołowiowej lub lakierniczej. Nowoczesne zbiorniki paliwa wykonuje się obecnie z tworzyw sztucznych, natomiast ich liczba, kształt, pojemność oraz rozmieszczenie są uzależnione od rodzaju i przeznaczenia konkretnego pojazdu. W samochodach osobowych zbiornik na paliwo znajduje się najczęściej pod podłogą bagażnika lub w tylnym błotniku. W autach ciężarowych baki paliwowe montowane są pod skrzynią ładunkową lub pod siedzeniem kierowcy. Zarówno pojazdy ciężarowe, jak i autobusy posiadają często dwa, a nawet trzy zbiorniki paliwa. Takie baki o dużej pojemności mają zazwyczaj przegrody tłumiące falowanie, przelewanie się oraz pienienie paliwa, natomiast w najniższym punkcie zbiornika umieszczany jest przeważnie korek spustowy, którego odkręcenie daje możliwość usunięcia z wnętrza wszelkich zanieczyszczeń.
Zbiornik paliwa odpowiada za zasilanie paliwem silniki spalinowe – znaleźć możemy go nie tylko w samochodach, ale także w motorach, statkach wodnych, samolotach etc. W zależności od sytuacji, zbiornik paliwa przechowuje paliwo ciekłe lub gazowe. Niekiedy zbiornik na paliwo powiązany jest z systemem odpowiadającym, którego głównym zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w środku zbiornika w obliczu stale ubywającego paliwa. Aby stale kontrolować poziom paliwa w samochodzie w zbiorniku umieszczony jest specjalny wskaźnik poziomu paliwa lub czujnik poziomu paliwa.
Oprócz tego, jednym z najważniejszych elementów współpracujących ze zbiornikiem paliwa jest pompa paliwa przetłaczająca paliwo do silnika. Zbiorniki paliwa produkuje się, wykorzystując specjalną blachę bądź tworzywa sztuczne. Jeśli bak samochodowy wykonany jest z tworzywa sztucznego, najczęściej wyposaża się je specjalne narzędzia do odprowadzania ładunków elektrostatycznych, żeby wykluczyć ryzyko zapłonu paliwa w instalacji paliwowej.
Największym wrogiem zbiornika paliwa jest rdza. Im większa ilość powietrza znajdzie się nad lustrem paliwa, tym większa prawdopodobieństwo, że dojdzie do skraplania się pary wodnej, co zdecydowanie przyspieszy korozję metalowych elementów baku. Drobiny rdzy mogą się również dostać do pompy paliwa oraz systemu wtryskowego i nawet najlepszy filtr nie będzie wstanie temu zapobiec.
Tani zbiornik paliwa wcale nie musi oznaczać kiepskiej jakości baku. W iParts.pl znajdziesz wysokiej klasy bak samochodowy w atrakcyjnej cenie rynkowej. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.
Jeśli zbiornik paliwa do samochodu to tylko w iParts.pl! Oferujemy produkty pochodzące wyłącznie od renomowanych producentów, które są fabrycznie nowe i posiadają wielomiesięczną gwarancję. Zapewniamy najniższe rynkowe ceny i szybką realizację zamówienia.
Powietrze, którym oddychamy, znajduje się wszędzie wokół nas. Czasem również tam, gdzie w ogóle byśmy tego nie chcieli. Takim miejscem, do którego powietrze często trafia, choć wcale nie powinno, jest zbiornik i układ paliwa. A powietrz w układzie paliwowym zawsze oznacza kłopoty.
czytaj więcej >Czasami mamy do czynienia z sytuacją, w której różne podzespoły dają takie same objawy. W takich przypadkach często musimy przeprowadzać naprawdę długotrwałą selekcję negatywną, zanim odnajdziemy faktycznego sprawcę naszych problemów. Przykładem tego jest dławienie się silnika podczas przyśpieszania samochodu. Dławienie, którego przyczyna zalega w zbiorniku paliwa.
czytaj więcej >