Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy należy używać świateł do jazdy dziennej? Eksperci iParts.pl odpowiadają na pytania

Pytania o światła pozycyjne są jednymi z częstszych, jakie od Was otrzymujemy. I nic w tym dziwnego, ponieważ nie są to światła szczególnie często używane.

Jaką rolę pełnią światła pozycyjne? W jakich warunkach powinniście je włączać w swoich autach?

Już sama ich nazwa „światła pozycyjne” – tłumaczy ekspert iParts.pl, odpowiedzialny za reflektory i żarówki reflektorówdoskonale nakierowuje na to, jakie jest ich przeznaczenie. Światła pozycyjne, a więc mające za zadanie poinformować wszystkich pozostałych uczestników ruchu o tym, w jakim miejscu (jaką zajmuje pozycję) znajduje się Wasz samochód oraz – co również jest bardzo istotne – jakie są jego gabaryty. Ich rola jest na tyle istotna, iż ustawodawca jasno zobligował każdego kierowcę do posiadania świateł pozycyjnych. Wyposażony w nie musi być każdy pojazd silnikowy, w tym również jednoślad. A kiedy i w jakich warunkach świateł tych powinniście używać?

Prawo o Ruchu Drogowym w art. 50 wskazuje wyraźnie, że świateł pozycyjnych należy używać:

  • kiedy pojazd podczas postoju nie jest dostatecznie dobrze widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego – przede wszystkim chodzi tu o postój pojazdu w takim miejscu, w którym możliwość zauważania go przez innych kierowców może być w jakiś sposób ograniczona;
  • podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu drogowego lub przepisów.

Świateł pozycyjnych można również używać zgodnie z przepisami w pojeździe holowanym. Pojazd taki musi być przede wszystkim oznaczonych trójkątem ostrzegawczym zamieszczonym po jego lewej stronie, z tyłu. Jednak oprócz samego trójkąta, w przypadku gdy pojazd holowany jest w warunkach ograniczonej widoczności, ustawa w art. 31 ust. 1 przewiduje dodatkowo włączenie właśnie świateł pozycyjnych.

A jak możecie łatwo zlokalizować omawiane światła? Na komplet świateł pozycyjnych w przypadku samochodów osobowych składają się dwie lampy barwy białej umieszczone z przodu auta oraz dwie lampy barwy czerwonej znajdujące się z tyłu. Zasada ta dotyczy również przyczep o szerokości co najmniej 1,6 m. W przypadku pojazdów silnikowych o długości 6 m i więcej, do kompletu świateł pozycyjnych wchodzą również światła boczne.

Co warto wiedzieć o światłach do jazdy dziennej? Na co koniecznie musicie w ich przypadku uważać?

Od lutego roku 2011 każdy samochód o masie nieprzekraczającej 3,5 tony oferowany w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej musi być obowiązkowo wyposażony w światła do jazdy dziennej. Forma, jaką przybierają światła do jazdy dziennej, nie jest jednolita, stąd można je znaleźć w różnych wersjach, również jako zestawy do samodzielnego montażu – np. Zestaw reflektorów do jazdy dziennej MAGNETI MARELLI. Obowiązkowo muszą być to jednak zestawy posiadający odpowiednią homologację, czyli dopuszczone do użytku na terenie UE.

Światła do jazdy dziennej – wyjaśnia ekspert iParts.pl – przejęły częściowo rolę świateł mijania, których od lat musimy obowiązkowo używać podczas jazdy przez cały okrągły rok. Dzięki wprowadzeniu ich do użytku, kierowcy mogą zrezygnować z bardziej energochłonnych świateł mijania od świtu do zmierzchu, ale jedynie w warunkach dobrej widoczności. Jeśli widoczność w tym czasie nagle się pogorszy lub gdy zapadnie zmierzch, kierowca ma obowiązek zmienić światła do jazdy dziennej na światła mijania. I tu bardzo ważna uwaga!

Coraz częściej kierowcy zaczynają polegać na automatycznej regulacji świateł. Ten luksus stał się już na tyle powszechny, iż po naszych drogach porusza się całkiem spora liczba aut, w których światła zmieniają się automatycznie, w zależności od warunków. Jednak czujniki bywają zawodne. Liczne przykłady przedstawiane przez naszą policję pokazują, że przestaliśmy zwracać uwagę na to, na jakich światłach jedziemy, a tzw. „automat” nie może zwalniać nas z myślenia. Problem ten dotyczy zwłaszcza przełączania świateł do jazdy dziennej na światła mijania. Pamiętajcie o tym i zwracajcie zawsze uwagę na swoje światła, w innym wypadku ewentualny mandat będzie stanowił dla Was najniższy wymiar kary za to drobne zapomnienie.

Popularne z kategorii Oświetlenie

Żarówka HELLA 8GP 003 594-121
2,00 zł
5.0 (4 ocen)
Żarówka AMS-OSRAM 64210
15,00 zł
4.9 (11 ocen)
Żarówka HELLA 8GH 007 157-121
10,00 zł
5.0 (2 ocen)
Żarówka AMS-OSRAM 2825CBN-02B
31,00 zł
5.0 (9 ocen)
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej OEM 6340A3
18,00 zł
0 (0 ocen)
Żarówka BOSCH 1 987 302 201
3,00 zł
5.0 (4 ocen)
Oświetlenie w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Oświetlenie pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Oświetlenie
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
1 komentarz
Posiadam małe autko z małym akumulatorem bez fabrycznycj świateł do jazdy dziennej,a co za tym idzie używanie żarówek H4 +radio,wideorejestrator czy nawigacja itp. jest energochłonne,zwłaszcza na krótkich trasach,gdy alternator nie ma szans w pełni doładować baterii. Czy z związku z takimi okolicznościami ustawodawca przewiduje możliwość jazdy na światłach pozycyjnych,które często są bardziej widoczne od świateł do jazdy dziennej?

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze