10000+ produktów
Sprawdź naszą bogatą ofertę online, w której znajduje się szeroka gama części samochodowych dostępnych od ręki. Oferujemy wyłącznie części znanych producentów. Jesteśmy wiodącym liderem internetowej sprzedaży części zamiennych do większości samochodów poruszających się po polskich drogach. Sklep internetowy iParts.pl to gwarancja bezpiecznych zakupów bez żadnego ryzyka. Nasi eksperci dobiorą odpowiednie auto części za ciebie i dokładnie sprawdzą twoje zamówienie pod względem jakości i bezpieczeństwa. Zapraszamy na atrakcyjne zakupy z możliwością bezpłatnej dostawy i pełną gwarancją producenta.
Silnik to urządzenie, które służy zmianie energii na pracę mechaniczną. Pomijając innowacyjne kroki w przyszłość i towarzyszące im silniki elektryczne, najczęściej wykorzystywanymi silnikami w samochodach są silniki spalinowe.
Zasada działania silnika spalinowego polega na zmianie w środku cylindra energii chemicznej paliwa na prace mechaniczną. Ciepło wyprodukowane podczas spalania paliwa powstaje w wyniku ogromnego wzrostu ciśnienia w cylindrze – rozprężające gazy spalinowe przemieszczają tłok, który za pośrednictwem korbowodu wymusza obrót wału korbowego silnika. Czynności te są wykonywane cały czas podczas trwania spalania. Wartość silnika samochodowego określana jest mianem pojemności skokowej. Jest to różnica pomiędzy pojemnością całkowitą cylindra, a pojemnością komory sprężania.
Podstawowym elementem silnika jest kadłub, gdzie umieszczone są cylindry z tłokami, w których dochodzi do zmiany energii chemicznej na mechaniczną. Oprócz tego do sprawnej pracy silnika wykorzystywane są różnego typu układy odpowiedzialne za konkretne zadania. Są to między innymi: układ korbowy, którego funkcja polega na zmianie posuwisto-zwrotnego ruchu tłoka w cylindrze na ruch obrotowy wału korbowego; układ rozrządu, który manewruje procesem napełniania cylindrów świeżą mieszaniną paliwowo-powietrzną albo samym powietrzem; układ zasilania dzięki któremu cylinder jest zaopatrywany w mieszankę paliwa oraz powietrza albo osobno w paliwo i powietrze; układ smarowania, który odpowiada za uzupełnianie oleju we współpracujących ze sobą elementach silnika, przede wszystkim w celu zmniejszenia oporów oraz tarcia; układ chłodzenia z pomocą którego utrzymywana jest odpowiednia temperatura silnika, która daje możliwość ekonomicznej pracy; układ rozruchowy, wykorzystywany do uruchamiania silnika – bardzo często jest to rozrusznik elektryczny.
Silniki można podzielić ze względu na ich odmienne cechy – między innymi podział ze względu na stopień sprężenia mieszaniny w cylindrze. Wyróżniamy silniki niskoprężne i wysokoprężne. Silniki niskoprężne można nazywać także benzynowymi, gaźnikowymi albo iskrowymi. Silniki wysokoprężne natomiast nazywamy silnikami Diesla.
Współczesne silniki Diesla są zupełnie inne niż kilkanaście lat temu. Powszechnie panują opinie, że wyjątkowo często się psują, a ich życie kończy się na przebiegu rzędu 200-250 tys. km. Po części trudno się z tym nie zgodzić, bo wielu producentów zaliczyło większe i mniejsze wpadki podczas projektowania współczesnych motorów, ale w wielu przypadkach da się wydłużyć życie diesla i zmniejszyć koszty eksploatacji poprzez odpowiednią technikę jazdy i dbałość o serwis.
czytaj więcej >Wszelkiego rodzaju sportowe ulepszenia instalowane w seryjnie produkowanych samochodach to niezwykle modne, ale nie zawsze potrzebne rozwiązania. W niektórych sytuacjach ich instalacja niewiele zmieni, a może nawet pogorszyć osiągi naszego auta. Tak może być chociażby w przypadku sportowego dolotu z filtrem stożkowym. Jak uniknąć tego typu komplikacji?
czytaj więcej >Rozruch silnika to moment, w którym samochód poddawany jest szczególnie ciężkiej próbie. Jeśli do tego temperatura otoczenia jest bardzo niska, a sam silnik mocno wychłodzony, jego rozruch oznacza spore obciążenie dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz bardzo duże zużycie paliwa. Rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie pod maską tzw. podgrzewacza silnika, czyli prostego urządzenia ogrzewającego płyn chłodniczy.
czytaj więcej >Wśród wielu kierowców istnieje przekonanie, że silniki Diesla są ekonomiczne i tanie w utrzymaniu. Praktyka może jednak czasem pokazać, że to silniki benzynowe są oszczędniejsze od wysokoprężnych. Dzisiaj przyjrzymy się co może się w nich zepsuć i ile przyjdzie nam za to zapłacić.
czytaj więcej >