Jak możesz samodzielnie usunąć rysy z szyby w Twoim samochodzie?
Mając porysowaną szybę w samochodzie, możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy – możesz kupić nową lub oddać tę uszkodzoną do naprawy w profesjonalnym zakładzie szklarskim. Problem jednak w tym, że przy głębszych rysach specjaliści bardzo niechętnie przyjmują tego typu zlecenia, a jeśli szyba pochodzi z rzadkiego modelu, oryginalny zamiennik może być niedostępny lub jego cena okaże się wprost kosmiczna. Jak poradzić sobie w podobnej sytuacji?
Kiedy naprawa może być jedyną opcją?
Wprawdzie rysy na szybie nie są szczególnie częstym zjawiskiem, za to kiedy już się pojawią, mogą sprawić nie lada problem. Pomijając przypadki, kiedy rysy powstaną na przedniej szybie na wysokości oczu kierowcy lub w innych miejscach szczególnie ważnych dla zachowania pełnego zakresu widoczności, tego typu szkodzenia są zwyczajnie irytujące i mocno zaburzające ogólną estetykę auta.
W przypadku samochodów produkowanych seryjnie w dużych ilościach, mocno porysowaną szybę może nam się bardziej opłacać wymienić na nową, niż oddawać do naprawy. Zwłaszcza jeśli rysy są naprawdę głębokie. Jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu limitowanej wersji jakiegoś modelu i bardzo zależy nam na utrzymaniu go w jak najlepszym, oryginalnym stanie, możemy mieć prawdziwy problem ze znalezieniem nowej szyby. Nawet jeśli będą one dostępne i zadowalającej jakości, ich cena może być astronomiczna. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie naprawa i to być może nawet samodzielna. Na szczęście nie jest to czynność wyjątkowo skomplikowana, choć niewątpliwie czaso- i pracochłonna.
Czym szlifować porysowaną szybę samochodową?
Na wstępie należ zaznaczyć, iż samodzielna naprawa porysowanej szyby możliwa jest wyłącznie wówczas, gdy jest to jedna z bocznych szyb oraz gdy głębokość rys nie jest zbyt duża (nie są wyraźnie wyczuwalne pod paznokciem).
Do naprawy porysowanej szyby będziemy potrzebować szlifierki, miękkiego pada do szlifierki, dużo papieru ściernego o rosnącej gradacji (od 1500 może nawet do 3000), tlenku ceru (CeO2) oraz dużych ilości wody.
Na początek zabezpieczamy cały bok samochodu folią i taśmą malarską. Tlenek ceru, którego użyjemy do polerowania szyby, jest substancją o bardzo drobnej strukturze i podczas pracy może pozalepiać wszelkie szczeliny i otwory, włącznie z zamkami drzwi. Po zabezpieczeniu auta, przystępujemy do szlifowania szyby papierem ściernym na mokro (podczas tej czynności nie wolno nam oszczędzać na wodzie). Szlifierkę ustawiamy na nie więcej niż 600 obrotów na minutę, nakładając na pada najpierw najgrubszy papier (w zależności od głębokości rys może to być 1500 lub 2000) i stopniowo przechodząc do drobniejszego. Im więcej stopni gradacji użyjemy, tym lepszy będzie efekt końcowy.
Jak polerować szybę dla osiągnięcia najlepszego efektu?
Po zeszlifowaniu rys przystępujemy do ostatniego etapu, czyli polerowania tlenkiem ceru. Aby przygotować tlenek ceru do użycia, mieszamy go z wodą w ogólnie przyjętych proporcjach 1:1, przy czym w przypadku głębszych rys można nieco zmniejszyć ilość wody. Tak przygotowaną masę nakładamy na gąbkę pada szlifierki i polerujemy zeszlifowane wcześniej miejsca.
Szlifowanie i polerowanie porysowanych szyb to czasochłonne zajęcie, na które powinniście sobie zarezerwować kilka godzin. Efekt jednak powinien być co najmniej zadowalający, a przede wszystkim znacznie mniej kosztowny niż napawa w warsztacie lub wymiana szyby na nową.