Jak prawidłowo poradzić sobie z zamarzniętymi szybami i zamkami samochodowymi?
Choć w naszych warunkach klimatycznych zimy od lat są raczej łagodne i prawdziwie niskie temperatury utrzymują się nie dłużej niż kilkanaście dni, od czasu do czasu zdarzają się prawdziwe anomalie pogodowe, które potrafią solidnie dokuczyć wszystkim kierowcom. Jedną z takim anomalii jest marznący deszcz pokrywający wszystko, w tym i nasze auta, twardą lodową skorupą. Jak poradzić sobie z podobnym zjawiskiem?
Lodowa skorupa na samochodzie
Opady marznącego deszczu to jedna z najgroźniejszych sytuacji wpływających na bezpieczeństwo na naszych drogach. Warstwa lodu, która pokrywa wówczas jezdnię, bywa bardzo gruba i całkowicie przejrzysta, zupełnie niewidoczna dla kierowców. W takiej sytuacji w poślizg można wpaść już w momencie ruszania z miejsca. Aby jednak ruszyć z miejsca, trzeba najpierw dostać się do oblodzonego i zmrożonego samochodu, a to nigdy nie jest łatwe.
Po nocy obfitującej w opady marznącego deszczu i zakończonej dużym spadkiem temperatury tuż przed świtem, auto pozostawione na parkingu pod gołym niebem przedstawiać może widok niemal bajkowy, choć zdecydowanie nie z naszej bajki. Cała karoseria, włącznie z szybami, pokryta jest wówczas warstwą solidnie zmrożonego lodu. Lód „zaspawał” skutecznie wszystkie szczeliny, oblodził wszystkie uszczelki drzwi, do których tylko mógł dotrzeć, a zamki zatkał lodowymi korkami. Usunięcie całej tej warstwy z całą pewnością nie będzie łatwe i szybkie, dlatego powinniśmy uzbroić się w nieco cierpliwości i przystąpić do systematycznego działania.
Odmrażacz do szyb lepszy od zwykłej wody
Pośpiech w opisanym przypadku to najgorszy możliwy doradca. Kierowcy, którzy bardzo szybko chcą uporać się z pokrywającym ich auto lodem, sięgają po rozwiązania, które mogą uszkodzić ich samochód. Najczęstszym błędem jest polewanie samochodu i zamków drzwi gorącą wodą. Działanie takie może doprowadzić nawet do popękania szyb i odkształcenia karoserii (zwłaszcza jeśli była wcześniej poddawana naprawom) oraz do ponownego zamarznięcia zamka chwilę po tym, jak zostanie odblokowany.
Eksperci radzą, aby – jeśli już używamy wody – używać wody letniej lub tylko lekko ciepłej i w żadnym wypadki nie polewać nią zamków. Przy pomocy wody możemy usunąć grubą warstwę lodu z szyby czy z drzwi, jednak należy robić to bardzo ostrożnie, zwracając uwagę na to, jak zachowuje się polewana powierzchnia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie odmrażaczy do szyb, które w przypadku szczególnie grubej warstwy lodu możemy wesprzeć zwyczajną skrobaczką.
Odmrażacze do zamków potrzebują nieco czasu
Odmrażaczy możemy również użyć w stosunku do zamków. Specjalne odmrażacze do zamków to środki, które radzą sobie z naprawdę sporymi korkami lodowymi, o ile są to preparaty dobrej jakości. Tanie odmrażacze pomogą nam jedynie przy niewielkim oblodzeniu. Musimy przy tym pamiętać, że aby odmrażacz taki mógł zadziałać, potrzebuje czasu. Z niewielkim oblodzeniem może poradzić sobie już w 3 minuty, jednak nad zamkiem solidnie zablokowanym lodowym korkiem będzie musiał popracować nawet 10 minut.
Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy spróbować użyć starej metody z podgrzanym kluczykiem. Pamiętajmy jednak, że metoda ta to ostateczność i wyłącznie jako taką powinniśmy ją stosować. Podgrzewanie kluczyka może doprowadzić do jego uszkodzenia, a powtarzanie tego zbyt często może go zwyczajnie zniszczyć.