Klimatyzacja w Twoim aucie - wszystko co muisz wiedzieć
W dzisiejszych czasach układy klimatyzacyjne stały się standardem w większości samochodów. Nawet najtańsze i najbardziej ekonomiczne pojazdy są wyposażone w klimatyzację, dlatego dzisiaj postaramy się pokrótce opisać budowę układu klimatyzacji, czynności serwisowe a także najczęstsze usterki.
Głównymi elementami układu klimatyzacji w samochodzie są przede wszystkim chłodnica klimatyzacji (inaczej skraplacz klimatyzacji), kompresor klimatyzacji (sprężarka klimatyzacji), zawór dozujący, parownik oraz zbiornik czynnika roboczego. Z klimatyzacji korzystamy, gdy temperatura atmosferyczna jest różna od tej, którą chcemy uzyskać w kabinie samochodu. Jej działanie polega więc na schładzaniu wpływającego do auta powietrza, innymi słowy - na odbieraniu z niego ciepła. Odpowiada za to część zwana parownikiem, do którego dopływa czynnik roboczy w formie ciekłej (sprężonej). Tam ulega on rozprężeniu i odparowaniu. Następnie ma miejsce obniżenie temperatury ścianek parownika, ponieważ do odparowania potrzebne jest ciepło, które czerpane jest właśnie z nich. Dzięki zwiększonym powierzchniom zewnętrznym parownika, uzyskanych poprzez żebrowanie, wtłoczone poprzez dmuchawę wentylacyjną powietrze ma możliwość ochłodzenia.
Odparowany czynnik roboczy ulega ponownemu sprężeniu przez kompresor klimatyzacji i przetłoczeniu do zbiornika ciśnieniowego przez chłodnicę. Proces ten ma więc charakter stałej wymiany ciepła. Warto wspomnieć, że regulacja wydajności chłodzenia może mieć miejsce za pomocą trzech sposobów, takich jak: dozowanie dopływu czynnika roboczego do parownika, zmiana prędkości obrotowej dmuchawy wentylacyjnej, a w końcu - okresowe włączanie i wyłączanie kompresora klimatyzacji.
W trosce o nasz układ klimatyzacji, powinniśmy pamiętać o dokonywaniu regularnych, corocznych czynności konserwujących. Wśród nich powinniśmy nadmienić przede wszystkim całkowite usunięcie wilgoci z układu, regenerację czynnika roboczego, wymianę oleju oraz filtra powietrza, dezynfekcję parownika i kanałów powietrznych, wymianę osuszacza (zalecany okres – co dwa lata) oraz kontrolę wszystkich elementów i funkcji układu z usunięciem ewentualnych usterek.
Jakie części klimatyzacji ulegają najczęstszym usterkom? Eksperci wymieniają tutaj zgodnie przede wszystkim skraplacze klimatyzacji i kompresory klimatyzacji. W przypadku tych pierwszych, zdarza się, że przyczyną usterek są czynniki zewnętrzne, takich jak np. kawałki materiałów, insekty czy nawet pył. Innymi, często zaobserwowanymi usterkami, są wycieki czynnika chłodzącego, spowodowane przez wadliwe spoiny i spawy.
W przypadku kompresorów klimatyzacji, wycieki czynnika chłodzącego i oleju również mogą okazać się szkodliwe, i mogą doprowadzić do zatarcia pompy lub do jej wcześniejszego zużycia. Awarię kompresora klimatyzacji może też wywołać zbyt duża ilość oleju w układzie klimatyzacji, co grozi uszkodzeniem jego wewnętrznego zaworu.
Jako że sezon letni tuż, tuż, a temperatura powietrza będzie systematycznie wzrastać, na koniec chcielibyśmy przytoczyć kilka wskazówek jak umiejętnie używać klimatyzacji w samochodzie. Rady zaoszczędzą nam ewentualnych komplikacji zdrowotnych, związanych z występowaniem szoku termicznego. Oto, co radzimy zrobić:
- przed rozpoczęciem jazdy w lecie przewietrz wnętrze auta;
- nie obniżaj zbyt szybko temperatury w samochodzie;
- w celu uniknięcia szoku termicznego w czasie silnych upałów nie ustawiaj temperatury w kabinie niżej niż 7-9 st. C od tej na zewnątrz;
- kilka km przed przybyciem do celu podróży temp. w samochodzie powinna być delikatnie wyrównywana z tą na zewnątrz - zrób to poprzez uchylenie okien;
- ustaw nawiew na szybę i nogi, a nie bezpośrednio na twarz.
Pamiętajmy zatem o regularnych czynnościach serwisowych układu klimatyzacji w naszych samochodach, a także o umiejętnym korzystaniu z klimatyzacji. Zaoszczędzi nam to wiele zdrowia, czasu i pieniędzy. Wszelkie komponenty niezbędne do prawidłowego działania klimatyzacji, takie jak m.in. skraplacze klimatyzacji, osuszacze, parowniki, czy kompresory klimatyzacji, znajdziesz na iParts.pl.
zetka
Chevy
ketron
Dawidek
Cezary
Karolina
Kunik
jarek