Znajdź części
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

W jakim zakresie można zmieniać rozmiar opon?

Tuning aut jest aktualnie bardzo modny. Wielu polskich kierowców decyduje się m.in. na modyfikacje opon i felg. Trend stał się na tyle popularny, że dostrzegli to nawet producenci samochodów. Fabryczne pojazdy coraz częściej wyposaża się bowiem w większe felgi i szersze opony.

W jakim zakresie można zmieniać rozmiar opon?

Zakup opon samochodowych w innym rozmiarze niż zostało to przewidziane przez producenta jest dopuszczalny. Niezależnie od tego, czy to w celu podrasowania estetyki auta, czy też po prostu ze względu na oszczędności coraz większe grono właścicieli aut decyduje się na taki krok. Czy słusznie? Czy moda na modyfikacje w zakresie opon i felg to dobry pomysł?

Jakie są zalety i wady zmiany rozmiaru opon?

Jak niemal każdy aspekt samochodu także i zmiana rozmiaru opon ma swoje za i przeciw. Do największych zalet należy zaliczyć m.in. względy wizualne, poprawę przyczepności i reakcji samochodu na zakrętach, a także lepsze działanie układu hamulcowego. Z kolei za kluczowe wady należy uznać większe spalanie, nieco gorszy komfort jazdy (np. większa podatność na koleiny) i tym samym możliwość uszkodzenia opon oraz felg.

Jaka jest bezpieczna granica modyfikacji opon?

Trzeba mieć na uwadze, że jedynie rozmiary homologowane przez producenta można uznać za bezpieczne. Producent samochodu dobiera i określa wszystkie rozmiary opon odpowiednie dla danego egzemplarza. Liczne badania i testy to z kolei gwarancja, że kierowca zachowa maksymalne osiągi i co najważniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Uwaga: Zmiana rozmiarów na te niewskazane przez producenta oznacza ryzyko zmiany zachowania samochodu podczas jazdy, co tym samym przekłada się na większe prawdopodobieństwo wypadku. Ponadto, kierowca naraża się także na mandat w przypadku kontroli, a nawet na utratę ubezpieczenia podczas wypadku.

Czym się kierować podczas zmiany rozmiaru opon?

Podczas zmiany rozmiaru opon należy mieć na uwadze przynajmniej trzy czynniki. Na pierwszy plan wchodzi indeks nośności oraz prędkości, który powinien być co najmniej równy lub wyższy od oryginalnego. Następnie zwracamy się ku średnicy zewnętrznej opony – powinna być taka sama jak oryginalna, co pozwoli kierowcy zachować właściwości samochodu.

Ponadto pamiętajmy, że należy zachować odpowiednio dużo miejsca na poziomie nadkoli, by po prostu zmieścić tam nowy rozmiar opon. Zaleca się nawet pozostawić dodatkowy margines miejsca, by móc np. w zimie założyć łańcuchy.

Gdzie szukać homologowanych rozmiarów?

Nie zapominajmy, że kluczowym aspektem zmiany rozmiaru opon jest przestrzeganie rozmiarów homologowanych przez producentów. Jak je znaleźć? Z reguły znajdziemy je na słupku drzwi kierowcy lub w dokumentacji technicznej samochodu. Ponadto, w sieci, istnieje także wiele narzędzi doboru opon.

Opony w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Opony pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Opony
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
2 komentarze
Ja wolę jak najmniej kombinować, taki juz jestem. i zdaję się na mechanika odnośnie wszystkich elementów samochodu
Bardzo dobry artykuł. Krótki a zawiera wszystko co potrzebne dla początkującego kierowcy.

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze