Wymiana klaksonu w samochodzie. Jak należy ją wykonać i o czym należy pamiętać przed jej przeprowadzeniem?
Wbrew temu, co pragną nam wmówić sami mechanicy, istnieje całkiem spora lista napraw i wymian części samochodowych, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jedną z nich jest wymiana klaksonu w samochodzie osobowym. Zamiast udawać się z tym problemem do serwisu, możecie wszystko zrobić we własnym garażu lub po prostu przed domem. Oszczędzacie w ten sposób czas i pieniądze, zyskując satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy. A my pokażemy Wam, jak to zrobić.
O czym należy pamiętać i co należy wiedzieć przed przystąpieniem do wymiany klaksonu?
Zanim przystąpicie do wymiany klaksony w swoim samochodzie, mamy dla Was kilka wskazówek montażowych, które pozwolą Wam ustrzec się najczęściej popełnianych błędów i ułatwią całą pracę. Zacznijmy od tego, że ogólne zalecenia względem procedury wymiany klaksonu sprawdzą się w przypadku zdecydowanej większości samochodów osobowych, jednak przy obecnej ilości modeli poruszających się po naszych drogach, nie da się przewidzieć absolutnie każdej konstrukcyjnej ewentualności. Jeśli więc natraficie na jakąś niespodziewaną trudność, powinniście poszukać bardziej szczegółowych informacji dotyczących konkretnego modelu auta. A co oprócz tego?
- Zapoznajcie się dokładnie z instrukcją instalacji nowego klaksonu, dołączoną do każdego zakupionego w naszym sklepie zestawu montażowego.
- Określcie dokładnie ilość pobieranego prądu, jaką wymagał będzie nowy klakson, kierując się danymi technicznymi znajdującymi się w instrukcji.
- Skontrolujcie, czy zamontowane oryginalnie w Waszym aucie przewody elektryczne oraz bezpiecznik klaksonów spełniają wymagania dla nowego zestawu.
Każdy z wymienionych punktów jest tu bardzo ważny, jednak szczególną uwagę powinniście zwrócić na ten ostatni. Brak kontroli, czy fabrycznie zainstalowane bezpieczniki klaksonów oraz obsługujące je przewody spełniają wymogi dla nowego, często mocniejszego zestawu, jest tu bardzo istotny. Zwykłe zapomnienie czy zlekceważenie tego etapu może przynieść sporo problemów już po założeniu nowego klaksonu.
Jeśliby się okazało, że przewody elektryczne nie mają odpowiedniego przekroju, a bezpiecznik jest niewystarczający, należy wymienić je na odpowiednie dla wymagań instalacyjnych nowych części.
W jaki sposób powinien przebiegać montaż nowego klaksonu w samochodzie osobowym?
W ramach przygotowań do wymiany klaksonu w samochodzie należy wykonać tych kilka punktów:
- wybrać odpowiedni, markowy klakson, np. klakson MEYLE lub TOPRAN,
- przerwać zasilanie urządzeń sygnalizacji akustycznej,
- wypiąć bezpiecznik klaksonu ze skrzynki elektrycznej,
- odłączyć kabel masowy od zacisku akumulatora,
Musicie przy tym pamiętać, iż odłączenie kabla od akumulatora będzie skutkowała utratą niektórych kodów służących do odblokowania np. radia czy nawigacji, dlatego po zamontowaniu nowego klaksonu i podłączeniu wszystkiego z powrotem, kody te muszą zostać ponownie wprowadzone.
Sama wymiana klaksonu w samochodzie przebiegać powinna według następującego schematu:
- Wymontujcie nakładki przedniego zderzaka.
- Odinstalujcie oryginalne klaksony ze wspornikiem.
- Zamontujcie nowe klaksony w miejsce starych.
- Wykonajcie połączenie elektryczne dla nowego zestawu.
- Podłączcie nowe klaksony złączami elektrycznymi.
- Wepnijcie bezpiecznik do skrzynki.
- Upewnijcie się, że wszystko działa prawidłowo.
Uwaga! Montaż nakładki zderzaka ze wszystkimi częściami mocującymi warto pozostawić sobie na sam koniec, kiedy test nowego klaksonu przebiegnie pomyślnie.
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na wymianę klaksonu w samochodzie?
Dopóki oryginalny, fabrycznie zamontowany klakson nie ulegnie awarii, większość kierowców nie myśli nawet o wymianie go na nowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy taka wymiana okazuje się zwyczajnie niezbędna, mimo pełnej sprawności fabrycznej części. Co to za sytuacje?
W grę wchodzą tu wszystkie przypadki sprawiające, że moc klaksonu okazuje się zwyczajnie zbyt słaba. Jeśli często poruszacie się po terenie, gdzie panuje duży hałas (plac budowy, rozległy kompleks fabryczny, centra miast), oryginalny klakson może okazać się zwyczajnie niewystarczający i warto wymienić go na mocniejszy. Rzadko, choć również, zdarzają się przypadki wymiany klaksonu na słabszy. Dotyczy to głównie tych modeli aut, które zostały wyposażone oryginalnie w naprawdę potężne klaksony (zdarza się to w przypadku aut amerykańskich, zwłaszcza starszych modeli) lub też samochodów używanych, których poprzedni właściciele z jakiegoś powodu założyli klaksony o zwiększonej mocy.
Norbi