9 produktów
Z punktu widzenia fizyki proces hamowania polega na zmianie energii kinetycznej poruszającego się pojazdu na energię cieplną wytwarzaną w miejscu styku okładzin hamulcowych z wewnętrzną powierzchnią bębna hamulcowego. Pod względem konstrukcyjnym hamulce bębnowe można podzielić na kilka rodzajów. Przy różnych parametrach obu szczęk hamulcowych można uzyskać ich odmienną skuteczność działania w zależności od przyjętego układu zamocowania szczęk oraz cylinderków hamulcowych.
czytaj więcej >Układ hamulcowy w samochodzie to jeden z najważniejszych systemów, od którego sprawności zależy bezpieczeństwo zarówno kierowcy oraz pasażerów, jak i innych użytkowników dróg. Bębny hamulcowe to nadal popularny element systemu hamulcowego (szczególnie w małych samochodach o niewielkiej mocy silnika i małej masie), montowany zazwyczaj na tylnej osi pojazdu. Jedną z ich części składowych są szczęki hamulcowe, które podobnie jak inne elementy układu hamulcowego ulegają z czasem zużyciu.
czytaj więcej >Hamulec bębnowy to dość prosta, lecz nadal skuteczna konstrukcja, znacząco wpływająca na bezpieczeństwo podczas jazdy. Mimo mało skomplikowanej konstrukcji są one o wiele bardziej trwalsze od hamulców tarczowych. Na czym więc polega specyfika ich działania?
czytaj więcej >