Należąca do segmentu C Toyota Corolla IX na rynku motoryzacyjnym zadebiutowała w 2001 roku. W ofercie dostępne były od razu cztery wersje nadwozia. Auto przeszło drobne zmiany stylistyczne o których przeczytać można poniżej. Dziewiątą generację Corolli produkowano do 2007 roku.
Toyota Corolla IX, zwana także modelem E12, otrzymała przede wszystkim nowy zderzak, osłonę chłodnicy i ładniejsze reflektory. Dokonane zmiany okazały się dość istotnymi. Odmieniona stylistyka dodała nadwoziu nieco świeżości i finezji. Designerzy zaprojektowali samochód zgodnie z modą na zgrabne kompakty o zwartej bryle. Ciężko doszukać się podobieństwa do poprzednika ósmej generacji i dobrze, bo na Corollę IX patrzy się z przyjemnością. Po kilku latach okazało się także, że Corolla nadal cieszy się zaskakującą wytrzymałością, dlatego jest ona bardzo popularna na rynku samochodów używanych.
Corolla dziewiątej generacji otrzymała także nową paletę silników, którą zwiększono o kilka jednostek napędowych. Wyposażenie pojazdu wzbogacono o układ stabilizacji toru jazdy VSC i automatyczną klimatyzację, a po liftingu dodano także boczne airbagi. Plusem okazuje się także bezpieczeństwo. Corolla IX w teście Euro NCAP uzyskała aż cztery gwiazdki.
Kabina jest przestronna, a materiały wykończeniowe niezłej jakości. Ergonomia deski rozdzielczej zasługuje na medal, mimo iż wzornictwo nie porywa. W zasadzie gdyby nie nudna stylistyka wnętrza, to Corolla E12 byłaby autem idealnym, gdyż trwałość tego modelu nie jest mitem, a dowodem są na to lata bezawaryjnego użytkowania pojazdu. Dostępnych jest osiem jednostek benzynowych typu DOHC i cztery jednostki oparte o silnik diesla D-4D – wszystkie z napędem na przód. Ich moc waha się na poziomie 97 KM-225 KM.
Corolla IX to samochód niezawodny. Solidne silniki, udane zawieszenie, a i wygląd nie należy jeszcze do najgorszych. Model ma sporo plusów, jednak ciężko znaleźć zadbany egzemplarz na rynku wtórnym.
Zalety:
Wady:
Posiadamy także ofertę do innych modeli Toyoty Corolla. Sprawdź części do Toyoty Corolla.