Nowoczesne auta są dziś wręcz naszpikowane najróżniejszymi czujnikami i przekaźnikami samochodowymi – niemal każdy aspekt pracy samochodu jest stale monitorowany. Choć nie da się ukryć, że nadmierna ilość elektroniki w pojazdach może sama w sobie przysparzać problemów – szczególnie w przypadku nowych modeli, gdzie jej wymiana może kosztować fortunę - tak czujniki samochodowe pozwalają na błyskawiczne wyłapywanie usterek i ich sprawne usuwanie. To z kolei przekłada się na znaczne poprawienie komfortu jak i bezpieczeństwa jazdy – a także potencjalnie mniejsze wydatki, gdy uda się uniknąć kosztownej awarii.
Zadaniem czujników jest monitorowanie pracy wszystkich podzespołów i sterowników samochodowych a także przekazywanie tych informacji do komputera. Dzięki temu, w razie awarii lub zużycia danego elementu eksploatacyjnego, na desce rozdzielczej wyświetlane są stosowne kontrolki, informujące kierowcę, że czas już wymienić dany element lub udać się do mechanika w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw. Gdy konkretny czujnik ulegnie awarii, na desce rozdzielczej także wyświetli się powiązana z nim kontrolka.
Jeden z najważniejszych czujników w pojazdach samochodowych. Jego zadaniem jest zbieranie informacji o aktualnym położeniu wału korbowego, a także o jego prędkości obrotowej. Dzięki temu do komputera mogą trafić precyzyjne informacje, za sprawą których może on ustalić odpowiedni moment wtrysku paliwa jak i kąt wyprzedzenia zapłonu. Bez niego niemożliwe byłoby sprawne działanie silnika.
W teorii najmniej ważny rodzaj urządzenia – szczególnie biorąc pod uwagę czujniki w nowoczesnych samochodach - w praktyce jednak nieoceniony, szczególnie w trakcie użytkowania auta w dużym mieście. Nie są one wyłącznie domeną świeżo upieczonych kierowców – docenią je także ci bardziej doświadczeni, szczególnie przy przesiadce z małego samochodu do potężnego SUVa. Ich zasada działania jest prosta – mierzą odległość samochodu od przeszkody lub innego pojazdu. Dzięki czujnikom parkowania niestraszne będą wąskie miejsca parkingowe, wysokie krawężniki czy parkowanie równoległe.
Jeden z najprostszych w budowie i działaniu wpośród wszystkich rodzajów czujników samochodowych. Znajduje się on w bloku silnika – w momencie zapłonu powstaje impuls elektryczny, za sprawą którego odczytywane jest ciśnienie oleju. W tym samym momencie na ekranie deski rozdzielczej pojawia się kontrolka poziomu oleju. Jeśli ciśnienie jest w normie, kontrolka po chwili zniknie – jeśli ciśnienie oleju jest zbyt niskie, kontrolka pozostaje rozświetlona. To z kolei pozwala szybko zdiagnozować problem – z poziomem oleju bądź z samym czujnikiem, który uległ awarii - i uniknąć kosztownej naprawy silnika.
Tego, jak duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy mają klocki hamulcowe, nie trzeba nikomu tłumaczyć. W jaki sposób jednak poznać stopień zużycia tego materiału eksploatacyjnego i dokonać wymiany? Tutaj z pomocą przychodzą czujniki zużycia klocków hamulcowych, w formie zatopionego w warstwie ciernej cienkiego drutu. Wraz z zużyciem klocka drut się odsłania i styka z tarczą, tworząc obwód elektryczny. Wtedy na desce rozdzielczej samochodu wyświetla się stosowny komunikat, który informuje o konieczności wymiany klocków hamulcowych.
Jak nietrudno się domyślić, powyższa lista nie wyczerpuje tematu, jeśli chodzi o czujniki w samochodzie – tych w każdym aucie znajduje się znacznie więcej. W naszej ofercie znaleźć można także, między innymi, czujniki ABS, czujnik ciśnienia paliwa czy czujnik poziomu oleju.
Sklep iParts.pl posiada bogaty asortyment produktów z tej grupy części samochodowych. Oferta adresowana jest do większości popularnych na rynku modeli samochodów i pochodzi od renomowanych, znanych na całym świecie producentów – takich jak Bosch, Meat & Doria, Era, Delphi czy Lucas Electrical.