312 produktów
Akcesoria samochodowe to praktyczne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, ergonomię oraz użyteczność pojazdu w czasie jego eksploatacji, odpowiadające jednocześnie na wiele potrzeb współczesnego kierowcy.
Dodatkowe wyposażenie auta to w większości przypadków tanie akcesoria samochodowe, których cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych (np. uchwyt do telefonu czy kamizelka odblaskowa). Praktyczne akcesoria do samochodu stanowią duże udogodnienie zwłaszcza dla osób, które spędzają wiele godzin za kierownicą.
Zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy obowiązuje wszystkich kierowców biorących czynny udział w ruchu drogowym. Brak podstawowego wyposażenia samochodowego możemy stanowić realne zagrożenie dla innych kierujących oraz ich pasażerów.
Bardzo ważne jest systematyczne kontrolowanie z pozoru nieistotnych elementów pojazdu, o których często zapominamy, jak np. bezpieczniki czy żarówki samochodowe. Przepalenie się któregokolwiek z nich ma istotne znaczenie dla sprawnego działania instalacji elektrycznej w samochodzie.
Oprócz gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego każdy kierowca powinien również posiadać na wyposażeniu swojego samochodu kilka innych dodatkowych elementów, jak np.:
Posiadanie apteczki samochodowej nie jest w Polsce obowiązkowe, zwłaszcza w przypadku aut osobowych, jednak warto ją mieć na wypadek konieczności udzielenia pierwszej pomocy medycznej ofiarom kolizji lub innego niebezpiecznego wydarzenia drogowego. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, każdy kierowca jest zobowiązany do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń losowych.
Wyposażenie apteczki samochodowej nie jest w Polsce regulowane prawnie. Dostępne na rynku zestawy pierwszej pomocy spełniają minimalne wymagania normy Unii Europejskiej DIN 13164. |
Apteczka samochodowa powinna zawierać przynajmniej kilka różnych rozmiarów opatrunków, plastry, chusty, kompresy, nożyczki ratunkowe (pozwalające na szybkie rozcięcie ubrań), rękawice jednorazowe, myjki do ran, koc termoizolacyjny oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Apteczka powinna znaleźć się na wyposażeniu autobusów, taksówek oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu ludzi, w tym także w samochodach do nauki jazdy.
UWAGA! Kupuj apteczki z Europejską normą DIN 13164 (Deutsches Institut für Normung). Nie przewoź w nich leków oraz środków dezynfekujących, szczególnie tych w płynie. Leki wymagają odpowiednich warunków przechowywania, a stale wożone w samochodzie szybko tracą przydatność do użycia. Sprawdzaj stan apteczki przynajmniej co 6 miesięcy i wymieniaj wszystkie przeterminowane lub uszkodzone elementy. Okres ważności wyposażenia wynosi 5 lat.
Dostępne na rynku samochodowe zestawy medyczne, oprócz wyposażenia podstawowego, często oferują również praktyczne dodatki poprawiające bezpieczeństwo, jak np. kamizelka odblaskowa czy młotek do zbijania szyb. Znaleźć można także bardziej rozbudowane zestawy dla ratowników po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Optymalne wyposażenie samochodu powinno zawierać kamizelkę odblaskową. Dlaczego?
Po opuszczeniu pojazdu po zmroku, zwłaszcza w terenie mało zabudowanym i słabo oświetlonym, kierowca staje się pieszym, a jego odzież powinna posiadać elementy odblaskowe. Kamizelkę należy obowiązkowo zakładać na terenie kraju, który tego wymaga, gdy wychodzi z samochodu (np. na pasie awaryjnym autostrady). Kamizelka powinna mieć taśmę odblaskową zgodną z normą EN 471.
Niezbędne akcesoria w samochodzie to również trójkąt ostrzegawczy, lewarek czy linka holownicza. O ile producenci motoryzacyjni niezmiennie przekonują nas, że ich pojazdy są bezawaryjne i niezniszczalne, o tyle w rzeczywistości nigdy nie wiadomo, kiedy samochód ulegnie awarii. Wzywanie pomocy drogowej najczęściej wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami – warto zatem być przygotowanym na każdą ewentualność.
Dobrą praktyką jest również przewożenie w pojeździe gaśnicy samochodowej, której obecność może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie człowieka. Bezpieczeństwo podczas podróży może być zatem zapewnione w różny sposób, a odpowiednie akcesoria samochodowe mogą w tym jedynie pomóc.
Gadżety do samochodu to na pewno funkcjonalne ładowarki samochodowe czy ergonomiczne uchwyty na telefon. Są to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają na szybkie naładowanie urządzeń elektronicznych oraz umożliwiają łatwe korzystanie np. nawigacji GPS. Umieszczenie telefonu w zasięgu wzroku zapewnia kierowcy bezpieczną możliwość monitorowania oraz kontrolowania pokonywanej trasy, a także wykonywania połączeń telefonicznych.
Aby sprawnie korzystać z telefonu lub nawigacji podczas jazdy, konieczne jest stabilne zamocowanie urządzenia w miejscu łatwo dostępnym oraz dobrze widocznym dla kierowcy. Pomagają w tym specjalnie zaprojektowane do tego uchwyty, jak np.:
Akcesoria samochodowe to również praktyczne elementy do transportu bagażu, które pozwalają na łatwy przewóz różnego rodzaju przedmiotów, eliminując przy tym ryzyko ich zniszczenia oraz zgubienia podczas podróży.
Wiele gadżetów samochodowych znajduje swoje zastosowanie szczególnie w ziemie. Mowa tu m.in. o funkcjonalnych skrobaczkach do szyb oraz szczotkach do odśnieżania samochodu, których nie może zabraknąć w żadnym, nawet garażowanym samochodzie. Doskonale poradzą sobie one z mrozem i śniegiem zalegającym na karoserii, niezależnie od panującej temperatury.
Za brak konkretnych elementów wyposażenia samochodu aktywnie eksploatowanego w ruchu drogowym właściciel takiego pojazdu może podczas kontroli drogowej zostać ukarany mandatem:
Kary grożą również kierowcy za używanie trójkąta ostrzegawczego niezgodnie z obowiązującymi przepisami:
Jeżeli samochód został zarejestrowany w Polsce, jednak podróżuje np. po Hiszpanii, nie musi posiadać na wyposażeniu zapasowego koła obowiązkowego w tym kraju. W razie kontroli drogowej policjant nie ma prawa nałożyć na kierowcą takiego pojazdu mandatu za jego brak.
Konwencja Wiedeńska z 1968 roku jasno precyzuje, jakie wyposażenie samochodu obowiązuje w kraju jego rejestracji.
Sytuacja jest zgoła inna, gdy kierowca spowoduje wypadek i okaże się, że brak obowiązkowego wyposażenia (np. opon zimowych) miał znaczący wpływ na zaistnienie samego zdarzenia.
Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na terenie kraju, który jej wymaga. Nie jest to element traktowany jako dodatkowe wyposażenie pojazdu. Kierowca jest zobowiązany do jej posiadania i założenia podczas opuszczania samochodu np. na pasie awaryjnym autostrady. W tym przypadku przepisy Konwencji Wiedeńskiej nie obowiązują.
Wyposażenie samochodu, jakie kierowca musi posiadać w innych krajach Europy |
|
Trójkąt ostrzegawczy |
Dania, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Węgry, Belgia |
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa |
Włochy, Norwegia, Portugalia, Francja |
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka pierwszej pomocy |
Niemcy, Malta |
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica |
Rumunia |
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka i gaśnica |
Austria, Łotwa, Bułgaria |
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, żarówki zapasowe |
Chorwacja |
Trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica |
Grecja |
Apteczka |
Czechy |
Dwa trójkąty alarmowe, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe i zestaw do jego wymiany |
Hiszpania |
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka, kliny zabezpieczające koła |
Estonia |
Niektóre kraje wymagają od kierowców dosyć nietypowego wyposażenia samochodów. Na przykład w Chorwacji w aucie musi znajdować się zestaw żarówek zapasowych (wyjątkiem są pojazdy posiadające oświetlenie halogenowe i LED), natomiast w Estonii kierowca ma obowiązek zabezpieczania kół klinami. Z kolei w Hiszpanii kierujący jest zobowiązany do posiadania w samochodzie aż dwóch trójkątów ostrzegawczych. Co istotne, w wielu krajach europejskich konieczne jest posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej.
Od 6 lipca 2022 roku wszystkie samochody wyprodukowane w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w czarną skrzynkę, czyli niewielkie urządzenie monitorujące:
Czarna skrzynka nie rejestruje w pojeździe obrazu ani dźwięku. Z założenia nagrywanie danych ma rozpoczynać się na 5 sekund przed ewentualnym wypadkiem drogowym, a zebrany materiał ma pomóc służbom ustalić przyczyny wystąpienia takiego zdarzenia. Samochody wyprodukowane przed lipcem 2022 roku, sprzedawane jako pojazdy nowe, nie muszą posiadać czarnych skrzynek. Jednocześnie od 2024 roku każde auto produkowany na terenie Unii Europejskiej będzie musiało być wyposażone w taki rejestrator. Obecnie koszt czarnej skrzynki wynosi około 400 złotych.
Sklep z akcesoriami samochodowymi iParts.pl to pełna gama dodatkowego wyposażenia posiadającego wszystkie niezbędne homologacje i atesty, dostępna w atrakcyjnych cenach rynkowych!