Chyba każdy, bez względu na to, czy jest kierowcą czy nie, słyszał choć raz w życiu termin „przepustnica”. Jednak nawet wielu wytrawnych kierowców będzie miało problem z powiedzeniem co to takiego, do czego służy i w jaki sposób jest wykorzystywane w samochodzie. Przepustnica samochodowa to element, którego głównym zadaniem jest przepuszczanie powietrza i znajduje się każdym pojeździe posiadającym silnik spalinowy.
Opel Zafira B to druga generacja tego modelu, produkowana od 2005 roku. Podobnie jak poprzednik, samochód zbudowany jest w oparciu o płytę podłogową Delta i posiada sporo zalet odziedziczonych z pierwszej generacji.
Pod względem wizualnym samochód przypomina Zafirę A, a niektóre zastosowane rozwiązania również skopiowane są z poprzedniej wersji. Jednym z nich jest system Flex7 dający możliwość schowania ostatniego rzędu siedzeń pod podłogę, co pozwoliło zyskać ...
Firma Bosch powstała w 1886 roku, początkowo funkcjonowała jako warsztat mechaniki i elektroniki w Stuttgarcie. Firma od samego początku swojego istnienia uznawana była za innowacyjną i godną naśladowania. Obecnie, dzięki ponad 100 letniemu doświadczeniu na rynku, stała się wiodącym dostawcą technologii i usług - sprzętu AGD, części samochodowych oraz sprzętu przeznaczonego na potrzeby przemysłu. Jednym z produktów samochodowych od Bosch jest przepustnica powietrza.
Przepustnica powietrza to element układu dolotowego w silnikach benzynowych. Pełni ona kluczową funkcję w układzie ssącym pojazdu. Położona jest pomiędzy kolektorem dolotowym, a filtrem powietrza. Jej funkcją jest regulowanie ilości powietrza dostającego się do cylindrów i komory spalania. Przepustnica połączona jest z pedałem gazu za pomocą linki lub w nowszych pojazdach za pomocą systemu elektronicznego. Stopień otwarcia przesłony przepustnicy kontrolowany jest przez kierowcę, od którego zależy stopień wychylenia pedału gazu, a tym samym moment powstania zapłonu i ilość dostarczanego do cylindrów paliwa.
Awarie przepustnicy spowodowane są często jej zatkaniem. Gromadzące się w kanałach dolotowych zanieczyszczenia hamują prawidłowy przepływ powietrza. Do awarii przepustnicy dochodzi najczęściej na skutek długiej i nieprawidłowej eksploatacji układu dolotowego. Uszkodzeniu mogą ulec między innymi przewody podciśnieniowe, zawór uchylny i sprężyna zamykająca. Głównym objawem uszkodzenia przepustnicy jest niestabilna praca, zbyt długa reakcja silnika na naciśnięcie pedału gazu, skoki i utrzymywanie się podwyższonych obrotów na biegu jałowym, gaśnięcie lub dławienie silnika podczas przyspieszania oraz zauważalny spadek mocy.
Bosch do produkcji przepustnic i elementów układu dolotowego wykorzystuje najnowsze technologie i specjalnie opracowane i wyselekcjonowane materiały wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia i przedwczesne zużycie. Przepustnice marki Bosch są w stanie zadowolić najbardziej wymagających klientów - zarówno pod względem osiągów, poziomu zużycia paliwa, redukcji emisji spalin, jak i komfortu prowadzenia pojazdów. Przepustnice Besch precyzyjnie dopasowane są do konstrukcji pojazdu, spełniają wszystkie wymogi jakościowe oraz testy bezpieczeństwa. Przepustnice i przewody podciśnieniowe Bosch to niemiecka jakość w najlepszej cenie.