Jak często wymieniać filtry w samochodzie? Poradnik
Serdecznie zapraszamy do zakupów.
Filtry to podstawowe elementy eksploatacyjne każdego samochodu, a ich regularna wymiana jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Często jednak występują nieścisłości, kiedy dokonać wymiany filtrów a przede wszystkim – jak to zrobić? Zapraszamy więc do lektury naszego krótkiego poradnika.
Filtr paliwa
Jak łatwo się domyślić, filtr paliwa odpowiada za filtrację paliwa. Filtr ten jest szczególnie istotny w przypadku silników wysokoprężnych, choć oczywiście właściciele „benzyniaków” także muszą o nim pamiętać. W silnikach diesla montuje się bowiem specjalne urządzenia wysokociśnieniowe, które wymagają „czystego” paliwa.
Na rynku istnieje kilka rodzajów filtra paliwa. Przykładowo, w silnikach benzynowych zwykle wykorzystywane są siatkowe filtry zabezpieczające a także niewielkie papierowe filtry przewodowe. Dokładność oczyszczania paliwa zależy od rodzaju zastosowanego materiału.
Co do lokalizacji filtra paliwa w aucie, najczęściej montowany jest on między pompą zasilającą a wtryskiwaczami, jest to natomiast kwestia indywidualna i zależy od modelu samochodu. Filtr paliwa należy wymieniać co okres określony w instrukcji obsługi auta, zazwyczaj przebieg w przedziale 15-50 tys. km.
Filtr paliwa to element przystępny cenowo – jego cena kształtuje się na poziomie kilkunastu, kilkudziesięciu złotych. W przypadku większości modeli samochodów wymiana jest prosta i możemy dokonać jej samodzielnie. Wskazówka – przed montażem spójrzmy na specjalnie zaznaczone strzałki na filtrze – dadzą nam one informacje o kierunku przepływu paliwa.
Filtr oleju
Filtr oleju jest odpowiedzialny za filtrację oleju i usuwanie zanieczyszczeń, powstających w silniku w trakcie pracy. Są to więc pozostałości po niespalonym paliwie, pył z powietrza czy cząstki metali. Nie wszystkie zanieczyszczenia z powietrza oczyści filtr powietrza, filtr oleju musi więc niejako korygować jego pracę.
W sklepach motoryzacyjnych możemy dostać wiele rodzajów filtrów oleju, bowiem każdy silnik ma własną, unikalną konstrukcję i wymaga innego filtra oleju. Żeby dobrać odpowiedni filtr oleju należy skorzystać z katalogów i konfiguratorów internetowych – np. na stronie sklepu. Jednocześnie zachęcamy do zakupu filtrów oleju znanych, renomowanych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość filtracji.
Dobrym zwyczajem jest wymiana filtra oleju wraz z olejem i uszczelką korka spustowego. Co ile należy to robić? Także co kilkadziesiąt tysięcy km, ale po dokładniejsze dane powinniśmy sięgnąć do instrukcji obsługi auta. Pamiętajmy też, że termin wymiany w dużej mierze zależy od sposobu i warunków eksploatacji samochodu.
Za filtr oleju musimy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za wymianę filtra u mechanika zapłacimy nieduże pieniądze – w ASO oczywiście koszt będzie wyższy.
Filtr powietrza
Filtr powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza wpływającego do silnika z atmosfery. Pracuje w ciężkich warunkach, zwłaszcza w przypadku samochodów o dużej mocy. Jeżeli filtr powietrza jest niesprawny lub zużyty, powietrze docierające do komór spalania może być zanieczyszczone, a tym samym praca silnika i jego trwałość mogą zostać mocno zaburzone.
Nic dziwnego – od poprawnego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej zależy w silniku niemal wszystko. Żeby uświadomić sobie, ile powietrza pobiera silnik, napiszemy tylko, że czterosuwowa, 1-litrowa jednostka przez minutę zasysa 2 500 l powietrza (przy obrotach rzędu 7000 na minutę).
Jest to duża ilość, a co za tym idzie – zanieczyszczeń też jest dużo. Według badań, gdyby nie filtr powietrza, do wnętrza silnika trafiałoby przeciętnie ok. 20 g kurzu na 1000 przejechanych kilometrów. Taka ilość bardzo szybko doprowadziłaby do przedwczesnego zużycia cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych, a tym samym – całego silnika.
Przy wymianie filtra powietrza należy zachować ostrożność, aby zanieczyszczenia z niego nie dostały się do silnika. Ich koszt nie jest wysoki - najtańsze filtry powietrza zakupimy nawet za kilka złotych! Oczywiście wszystko zależy od producenta samochodu i oczywiście samego filtra.
Filtr kabinowy
Filtr kabinowy, podobnie jak filtr powietrza, filtruje oczywiście... powietrze. Jak sama jednak nazwa wskazuje, filtr kabinowy oczyszcza powietrze, które nie wpada do silnika, a do środka kabiny. Dzięki filtrowi nie musimy się zmagać z pyłkami roślin, kurzem, dymem, cząstkami asfaltu, kwarcu czy drobinami gumy we wnętrzu samochodu.
Wielu kierowców zapomina o istnieniu filtrów kabinowych w ich samochodach, a to błąd, bo powinniśmy je wymieniać raz na rok lub co przebieg 15 tys. km. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o komfort użytkownika oraz pasażerów i ich zdrowie.
Objawami zużytego filtra kabinowego jest przykry zapach w środku auta, mniejsza ilość powietrza tłoczonego przez dmuchawę, czy też parowanie szyb. Filtry kabinowe powinniśmy wymieniać niezależnie od tego, czy jesteśmy zdrowi, czy mamy alergię, astmę bądź uczulenie. Docenimy ich pracę np. w korku, kiedy jesteśmy narażenia na wdychanie wielu szkodliwych substancji.
Ważne jest, aby wybierać filtry kabinowe wysokiej jakości, w których zastosowano dobre materiały, a wykonanie stoi na wysokim poziomie. Unikajmy filtrów z wkładami papierowymi, które w wilgotnych warunkach praktycznie nie filtrują zanieczyszczeń.
Filtr kabinowy z węglem aktywnym
Odmianą zwykłego filtra kabinowego są filtry z węglem aktywnym. Mają one takie same wymiary, różni się jednak działaniem. Filtr kabinowy z węglem aktywnym, oprócz wszystkich funkcji tradycyjnego filtra kabinowego, pochłania także szkodliwe substancje gazowe, takie jak ozon, związki siarki i azotu ze spalin.
Przekłada się to także na zmniejszenie zagrożenia wystąpienia alergii, chorób nosa i oczu czy wszelkich podrażnień i dolegliwości, które trapią kierowców spędzających długi czas za kółkiem.
W przypadku filtra kabinowego z węglem aktywnym okres wymiany jest ten sam co przy zwykłym filtrze. Filtry z węglem łatwo można rozpoznać po tym, że mają znacznie ciemniejszą barwę, niż tradycyjne produkty.
Całą gamę filtrów do praktycznie wszystkich modeli samochodów znajdziesz w naszym sklepie, iParts.pl. Jeśli chciałbyś zapoznać się z ofertą, kliknij na którąś z poniższych kategorii:
Alek
Darek
Baradum
Kamil
alfa
marek
Piotro
Marcel
jacuś
huhtamaki
Antek
Kickdown
Krzysztof