Jakie są najczęstsze uszkodzenia i awarie chłodnicy klimatyzacji samochodowej?
Klimatyzacja samochodowa jest nieustannie narażona na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy. Uszkodzenie systemu klimatyzacji może prowadzić do rozszczelnienia układu, słabszego schładzania wnętrza samochodu, a nawet może być przyczyną zatarcia sprężarki klimatyzacji. Niesprawna klimatyzacja to również zagrożenie wdychania powietrza zanieczyszczonego niebezpiecznymi dla zdrowia człowieka bakteriami. Chłodnica klimatyzacji, z racji swej lokalizacji w komorze silnika, jest jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenia części samochodowych. Co się może zepsuć w samochodowym systemie klimatyzacji?
Winna korozja i uszkodzenia mechaniczne
Problemów z systemem klimatyzacji może być kilka. Najczęściej są to usterki mechaniczne, które mogą mieć również wpływ na zdrowie osób podróżujących autem. Zazwyczaj problemy z klimatyzacją mają swój początek w momencie pojawienia się nieszczelności w systemie wywołanej korozją jednego z jej elementów lub uszkodzeniem mechanicznym. Nieszczelność systemu klimatyzacji powoduje ubytki zarówno czynnika chłodzącego, jak i oleju smarnego, co może spowodować uszkodzenie najdroższej części układu klimatyzacji, czyli sprężarki. Problemy z klimatyzacją mogą również powstawać w wyniku awarii instalacji elektrycznej. System klimatyzacji, choć sam w sobie hydrauliczny, jest zarządzany przez skomplikowany układ elektryczny i elektroniczny.
Chłodnica klimatyzacji najbardziej narażona
Podczas normalnej codziennej eksploatacji w ciągu roku z systemu ubywa w sposób naturalny od 10 do 15 proc. czynnika chłodzącego. Według opinii ekspertów, czynnik chłodzący w całości powinien być wymieniany minimum co dwa lata. Nieszczelność układu jest spowodowana zazwyczaj uszkodzeniem chłodnicy, która jest nieustannie narażona na zmienne warunki atmosferyczne, a także na uderzenia kamieni oraz szkodliwe działanie soli drogowej, która drastycznie skraca żywotność chłodnicy.
Awaria chłodnicy samochodowej może również być spowodowana zbyt dużą ilością oleju w układzie, co może doprowadzić do zablokowania przepływu powietrza przez skraplacz. Dochodzi wówczas do ograniczenia przepływu ciepła przez rurki chłodnicy, a tym samym do spadku wydajności chłodzenia.
Nie zwlekaj z naprawą!
W przypadku klimatyzacji obowiązuje jedna prawidłowość. Im dłużej zwlekamy z jej naprawą, tym więcej podzespołów klimatyzacji będzie wymagał wymiany lub regeneracji, a to z kolei pociąga za sobą o wiele wyższe koszty. Aby tego uniknąć, należy przynajmniej raz w roku poddać system klimatyzacji ogólnemu przeglądowi, uzupełnić ubytki czynnika chłodzącego oraz, w razie konieczności, przeprowadzić odgrzybianie. Taka usługa nie jest droga, a może zaoszczędzić kierowcy wielu problemów oraz niespodziewanych wydatków.