Rabat w aplikacji: -7%! KOD: APKA7

Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Zużyty łącznik wału napędowego stanowi realne zagrożenie. Jak rozpoznać, że przyszedł czas na jego wymianę?

W samochodach z napędem na tylną oś lub z napędem na cztery koła za tłumienie drgań w układzie przenoszenia odpowiada elastyczny łącznik wału napędowego, zwany też przegubem wału. W przypadku gdy łącznik ten zaczyna tracić swoje pierwotne właściwości, pojawiają się pierwsze objawy jego zużycia. Jak je rozpoznać? Jak im zapobiec? Czym grozi całkowite zużycie łącznika?

Zużycie łącznika wału napędowego - jak je rozpoznać?

Czym jest łącznik wału napędowego?

Łącznik wału napędowego w samochodach z tylnym napędem lub z napędem na cztery koła to dość prosta, lecz niezwykle ważna część układu przenoszenia. Łącznik ten, występujący pod wieloma różnymi nazwami (np. elastyczny przegub wału Kardana, łącznik lub sprzęgło elastyczne czy przegub typu „Doughnat”), jest w istocie elementem przypominającym silnie wzmocnioną, gumową tarczę, której zadaniem jest łączenie kołnierza wałka zdawczego skrzyni biegów z kołnierzem odbioru mocy wału. Łącznik wału napędowego służy do absorbowania wibracji i zmian obciążeń w układzie przenoszenia napędu, co oznacza, iż poddawany jest nieustannie wpływom zróżnicowanych sił. W przypadku mocnych aut lub kierowców lubiących agresywną jazdę, siły te potrafią być naprawdę spore. Ich wpływ sprawia, iż z czasem pojawiają się pierwsze objawy zużycia łącznika wału napędowego, ostrzegające przed jego awarią. Jakie to objawy?

Jakie objawy daje zużyty łącznik wału?

Podstawowym objawem zużycia łącznika wału napędowego, możliwym do wychwycenia bez konieczności schodzenia pod podwozie auta, są charakterystyczne uderzenia odczuwalne na układzie przenoszenia, szczególnie mocno słyszalne podczas przyspieszania. Dźwięki te są bezpośrednim efektem luzów na zużytym łączniku i gdy tylko się pojawią, powinny skłonić nas do jak najszybszego skontrolowania stanu tego elementu układu.

Objawy zużycia łącznika wału napędowego możliwe są również do wychwycenia podczas regularnych przeglądów samochodu i to zanim jeszcze dadzą opisywane wyżej efekty. Objawy te widoczne są jako pęknięcia, ubytki lub innego typu deformacje łącznika. Jedną z takich najczęstszych deformacji jest odsłanianie zwojów wzmocnienia, które zaczynają zwyczajnie wystawać z gumy przegubu. Pojawić mogą się też nieregularne wybrzuszenia na powierzchni tego elementu. Każdy z takich objawów stanowi podstawę do rychłej wymiany łącznika wału napędowego, a w przypadku skrajnego zużycia warto dodatkowo skontrolować pozostałe elementy wału, ze szczególnym naciskiem na tulejkę prowadząco-centrującą, powierzchnie przylegania poszczególnych tulejek, a także wszystkie gwinty śrub łączących.

Czym grozi jazda ze zużytym przegubem wału?

Objawów zużycia łącznika wału napędowego w żadnym razie nie wolno nam lekceważyć. Uszkodzenia tego elementu wpływają bowiem nie tylko na komfort jazdy (oprócz hałasów mogą pojawić się również rozchodzące się po całym nadwoziu wibracje), ale również na bezpieczeństwo jazdy. Skrajnie zaniedbany łącznik wału napędowego może zwyczajnie rozsypać się podczas jazdy i zerwać połączenie w układzie przenoszenia. W przypadku gdy do takiego zerwania doszłoby np. podczas manewru wyprzedzania (przy zmianie biegów), mogłoby dojść do prawdziwej katastrofy. Dlatego warto zwracać uwagę na opisane wyżej objawy, a zużyty łącznik elastyczny jak najprędzej wymienić na nowy.

Popularne z kategorii Półoś oraz wał napędowy

Wał napędowy - półoś GSP 202624
352,00 zł
4.7 (12 ocen)
Pierscień uszczelniający wału napędowego FEBEST 95LDS-40551213C
24,00 zł
0 (0 ocen)
Pierscień uszczelniający wału napędowego FEBEST 95HBY-34630915L
14,00 zł
0 (0 ocen)
Wał napędowy - półoś SKF VKJC 5755
505,00 zł
4.0 (3 ocen)
Wał napędowy - półoś LÖBRO 305948
1340,00 zł
5.0 (4 ocen)
Wał napędowy - półoś GSP 202625
355,00 zł
4.7 (12 ocen)
Półoś oraz wał napędowy w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Półoś oraz wał napędowy pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Półoś oraz wał napędowy
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
5 komentarzy
Witam mam taki kłopocie przy jeździe od 1 do 4 biegu słychać mam stukotanie odgłos dosyć mocny i czuć nawet te stukanie w nogach panowie co muszę wymienić czy wal czy coś innego
Witam mam głośne stuki przy zatrzymaniu się.Słychać je przy tylnym moście na środku wału lub z przodu wału nie ma na to reguły.Uderzenia pojawiają się nie regularnie.Most jest po regeneracji a wał sprawdzał mechanik,twierdzi że jest dobry.Przy przyspieszeniu jest w porządku ale ma wibracje odczuwalne na siedzeniu pasażera.Proszę o pomoc w diagnozie.Pozdrawiam
Nigdy nie miałem takiego uszkodzenia, ale mój znajomy naprawiał łącznik. Dobrze, że zrobił to w odpowiednim czasie bo jak teraz czytam to faktycznie konsekwencje mogą być dość poważne. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy
U mnie jakoś ekstremalnie szybko zużył się łącznik. Okazało się, że faktycznie miałem źle założony, więc pewnie to było przyczyną. Tak to jest iść do randomowego mechanika :/
Ostatnio u mechanika wyszło, że w swoim samochodzie miałem dość poważnie uszkodzony łącznik wału napędowego. Mechanik twierdził, że nawet nie wiem jakie miałem szczęście, że teraz to wyszło bo mogłoby to doprowadzić do powaznych konsekwencji. Jak się okazuje, czasem nie jesteśmy świadomi tego, jakie niebezpieczeństwo nam grozi..

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze