Fiat Uno to samochód osobowy zaliczany do klasy aut miejskich (segment B), do dziś uważany za jeden z najpopularniejszych modeli w swej klasie produkowanych na przełomie lat 80. i 90. Produkowany od 1983 roku zastąpił w ofercie włoskiej marki model 127. Pomimo wypuszczenia na rynek tylko dwóch generacji Fiata Uno, model ten sprzedał się w liczbie blisko dziesięciu milionów egzemplarzy. W rok po swojej premierze Uno otrzymał prestiżowy tytuł Samochodu Roku 1984. Produkcję Uno oficjalnie zamknięto w 1995 roku, jednak do dziś samochód ten jest produkowany w Brazylii oraz na kontynencie afrykańskim.
Projektantem stylistycznym Fiata Uno był słynny Giorgio Giugiaro. Samochód oferowano jako 3- i 5-drzwiowy hatchback. Uno było również produkowane w wersji pięciodrzwiowego kombi (np. Brazylia), jako Fiat Elba lub Duna Weekend.
Pod maską Fiata Uno montowano głównie silniki benzynowe o pojemności 0.9, 1.0, 1.1, 1.3 oraz 1.5 litra, które generowały moc od 45 do 75 KM. Pojawiła się również najbardziej pożądana później przez kierowców wersja Turbo, wyposażona w silnik 1.3 wspomagany turbosprężarką, który zapewniał moc 105 KM. Przekładając to na bardzo małą wagę samochodu (ok 750 kg), pojazd w takiej konfiguracji silnikowej gwarantował naprawdę niezłe osiągi oraz niezapomnianą frajdę z jazdy. Dostępny były również jednostki wysokoprężne – 1.3 Superdiesel, 1.4 TD oraz 1.7 D, które zapewniały moc odpowiednio 45, 70 i 60 KM. Ekonomiczne diesle w połączeniu z niską wagą samochodu sprawiały, że Uno spalało jeszcze mniej oleju napędowego niż silniki benzynowe. Napęd na przednią oś był przekazywany za pomocą 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej.
Fiat Uno to samochód wykonany solidnie, charakteryzujący się wysoką trwałością części oraz jednostek napędowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że to auto długowieczne, które jeździ po polskich i zagranicznych drogach do dziś. Jak na tak mały samochód, Fiat Uno oferował dość spory bagażnik o pojemności 270 litrów. Po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń ta zwiększała się do 970 litrów pojemności.
Zalety:
Wady: