264 produktów
Światła przeciwmgłowe, nazywane również potocznie przeciwmgielnymi, to specyficzny rodzaj oświetlenia samochodowego, przeznaczony do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Obecnie stosuje się różne konfiguracje świateł przeciwmgielnych w zależności od rodzaju pojazdu oraz jego przeznaczenia. Nas interesują przede wszystkim tylne lampy przeciwmgielne oraz charakterystyka ich działania.
Światło przeciwmgielne ma już swoje lata. Pierwsze takie rozwiązania wprowadzono w Stanach Zjednoczonych już w 1922 roku wraz z wejściem na rynek pojazdu Wills Saint Claire A-68 Roadster, jednak ujednolicenie tego typu oświetlenia nastąpiło dopiero po II wojnie światowej. Obowiązek stosowania świateł przeciwmgłowych w USA oraz Europie stał się faktem pod koniec lat 60. XX wieku. Mniej więcej w tym samym czasie na Starym Kontynencie pojawiło się tylne światło przeciwmgielne, a jego matecznikiem była ówczesna Republika Federalna Niemiec. Prototyp takiego rozwiązania opracowała firma Hella i w 1965 roku rozpoczęły się pierwsze testy z wykorzystaniem żarówki lampy przeciwmgielnej tylnej. Pojazdem testowym stał się Ford Taunus 17M. Po pozytywnych wynikach prób tylne lampy przeciwmgielne uzyskały w lipcu 1966 roku homologację i trafiły do powszechnej sprzedaży.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje świateł przeciwmgłowych – przednie i tylne. Światła przednie są nieobowiązkowe i mają barwę białą lub żółtą „selektywną”. Mogą być one wykorzystywane w warunkach o zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, opady śniegu lub deszczu), a także w czasie wystarczającej widoczności na drodze krętej oznaczonej odpowiedniki znakami od zmierzchu do świtu. Tylne żarówki przeciwmgielne są obecnie obowiązkowe. Mają one barwę czerwoną i mogą być stosowane wyłącznie w warunkach, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów. Samochód może być wyposażony w dwa umieszczone symetrycznie światła przeciwmgielne przednie oraz jedno lub dwa tylne światła przeciwmgielne. Z tyłu umieszczana jest często tylko jedna lampa, mocowana na tylnym zderzaku. Jednak zazwyczaj tego typu oświetlenie występuje w zespole lamp tylnych, montowanych nie bliżej niż 10 cm od świateł „Stop”. Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej może się znajdować nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 100 cm nad jezdnią. W tylnych lampach przeciwmgłowych stosuje się najczęściej żarówki P21W.
Jeśli wysokiej jakości, wydajna i przy tym tania żarówka do lampy przeciwmgielnej, to tylko w iParts.pl. Posiadamy szeroki wybór żarówek oświetleniowych dostarczanych przez czołowych producentów oświetlenia samochodowego. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i wybierz odpowiedni produkt do swojego auta.
Oferujemy wydajne żarówki do lamp przeciwmgielnych tylnych w najniższej rynkowej cenie. Gwarantujemy fachową pomoc w doborze odpowiedniego produktu, najwyższą jakość wszystkich dostępnych elementów oświetleniowych oraz natychmiastową realizację zamówienia.