Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Czujniki zużycia klocków hamulcowych

Zużycie klocków hamulcowych w dużej mierze zagraża bezpieczeństwu jazdy. Producenci stosują różne systemy ostrzegania kierowców o tym, że okładziny cierne klocków uległy nadmiernemu starciu. Każdy z takich systemów opiera się na działaniu czujników zużycia klocków hamulcowych. Jak działają te właśnie czujniki?

Jak działają czujniki zużycia klocków hamulcowych, do czego służą i na co należy uważać podczas ich eksploatacji?

Czujniki zużycia klocków hamulcowych, choć stosowane obecnie jako seryjne wyposażenie każdego samochodu, nie gwarantują wcale całkowitej pewności odpowiednich wskazań. Pozwalają raczej do pewnego stopnia zapobiec sytuacji, w której samochód straci zupełną zdolność do zatrzymania się. Specjaliści przestrzegają jednak, że nie można im bezgranicznie ufać. Właśnie dlatego oprócz wskazań czujników, ważne jest również osobiste sprawdzenie, jak faktycznie wygląda stan klocków hamulcowych i współpracujących z nimi elementów.

Stan klocków hamulcowych oceniany przez czujniku zużycia

Układ hamulcowy to bardzo istotny system w naszym samochodzie, który w głównej mierze odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników w ruchu drogowym. Aby pojazd, którym się poruszamy, szybko wytracał prędkość, producenci wciąż opracowują coraz to nowsze materiały cierne, z których wykonane są klocki hamulcowe.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych

Kłopoty z hamowaniem pojawiają się, gdy okładzina cierna klocków hamulcowych bliska jest nadmiernego zużycia. Wówczas dalsza jazda grozi poważnym wypadkiem. W związku z tym, że klocki hamulcowe są podzespołem niewidocznym dla użytkownika, inżynierowie stosują specjalne czujniki, które mają skutecznie zapobiegać wypadkom i informować kierowców o zużyciu okładzin ciernych.

Rodzaje czujników zużycia klocków hamulcowych

Wśród dostępnych na rynku czujników zużycia klocków hamulcowych wyróżniamy trzy podstawowe typy konstrukcji:

  • czujniki akustyczne – najstarszy z używanych ciągle typów czujników zużycia klocków hamulcowych. Ich działanie jest czysto mechaniczne, a sygnał, za pomocą którego informują o nadmiernym zużyciu klocków hamulcowych – akustyczny. Jest to rodzaj metalowych płytek, które w pewnym momencie (po zużyciu się powierzchni ciernej klocka), zaczynają trzeć o powierzchnię tarczy, wydając przy tym donośny, piskliwy dźwięk. Dźwięk ten stanowi ostrzeżenie dla kierowcy, że czas używanych przez niego klocków hamulcowych już minął;
  • czujniki elektroniczne jednoetapowe – ich konstrukcja składa się z umieszczonej w klocku drucianej pętli, przez którą przepływa słaby prąd. Kiedy po zużyciu powierzchni ciernej klocka pętla ta zostaje odsłonięta, zaczyna stykać się z tarczą hamulcową, tworząc obwód otwarty. Informacja o zaistnieniu takiej sytuacji dociera do kierowcy w postaci świecącej się ikonki na pulpicie samochodu;
  • czujniki elektroniczne dwuetapowe – najnowocześniejsze i dająca najwięcej możliwości. Ich dwuetapowość polega na tym, że informują kierowcę o wstępnym zużyciu klocków hamulcowych, a nawet odliczają, ile mniej więcej czasu upłynie do momentu, w którym wymiana klocków hamulcowych stanie się konieczna.

Częstym błędem kierowców pozostaje jednak całkowite pokładanie wiary w możliwości czujników zużycia klocków hamulcowych. Niestety, zdarza się tak, że czujniki te mogą zawieść, dlatego nie należy im bezgranicznie ufać, za to powinno się często kontrolować ich stan.

Rodzaje czujników zużycia klocków hamulcowych

Zalety i wady czujników zużycia klocków hamulcowych

W przypadku czujników elektrycznych, zwłaszcza po kilku latach eksploatacji samochodu może dojść do przerwania obwodów – zdarza się, że nawet gdy klocek zetrze się prawie cały, to i tak nie zaświeci się żadna kontrolka ostrzegawcza. Mało tego, czujnik elektryczny znajduje się zazwyczaj tylko na dwóch, czasem czterech klockach z ośmiu. Przyjmijmy, że klocki zintegrowane z czujnikami nie będą wykazywać żadnych wad. Nie znaczy to jednak wcale, że pozostałe klocki pozostają w dobrym stanie.

Co więcej, w niektórych samochodach czujniki elektryczne nie stanowią integralnej części z klockiem i trzeba je skompletować osobno. Problem w tym, że większość użytkowników oszczędza na czujnikach i po prostu rezygnuje z ich kupna. W takiej sytuacji, żadne czujniki nie poinformują o nadchodzących problemach, a kierowca, nieświadomy niebezpieczeństwa, będzie jeździł na skrajnie zużytych okładzinach.

Podobny problem dotyczy czujników akustycznych. Nadmierna chęć oszczędzenia skutkuje montażem samych klocków, bez odpowiednich czujników. Istotną wadą czujników akustycznych jest także to, że wykrywają one jedynie zmianę grubości okładzin klocka. Nie są w stanie natomiast wykryć odkształceń i fizycznych uszkodzeń warstwy ciernej klocka, w rodzaju pęknięć czy ubytków.

Pamiętajcie, że najlepszą metodą zweryfikowania stanu układu hamulcowego zawsze pozostanie zdjęcie koła i wizualna ocena stanu wszystkich elementów. Odpowiednią diagnostykę przeprowadzi także doświadczony mechanik. Nie znaczy to jednak, że macie zrezygnować z zakupu czujników zużycia klocków hamulcowych – to bardzo pomocny podzespół, który w większości przypadków działa poprawnie. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie polegać w całości na działaniu tych elementów. Dla wielu z Was doskonałą okazją do oceny stanu hamulców będzie zbliżająca się wymiana opon lub przegląd samochodu.

Popularne z kategorii Czujnik zużycia klocków hamulcowych

Czujnik zużycia klocków hamulcowych HART 515 279
10,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik zużycia klocków hamulcowych HART 526 133
31,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik zużycia klocków hamulcowych HART 526 128
6,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik zużycia klocków hamulcowych HART 543 989
20,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik zużycia klocków hamulcowych HART 526 137
9,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik zużycia klocków hamulcowych HART 232 529
9,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik zużycia klocków hamulcowych w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Czujnik zużycia klocków hamulcowych pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Czujnik zużycia klocków hamulcowych
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
8 komentarzy
Ja posiadam jedynie czujnik akustyczny ale nie ufam czujnikom tylko samemu kontroluję grubość klocków hamulcowych. Zdarzyło mi się raz, że czujnik akustyczny mi się uruchomił ale to było gdy jechałem do mechanika aby wymienił mi klocki. :D
Bardzo ważne jest aby kontrolować zużycie klocków hamulcowych żeby nie doprowadzić do wypadku. Ja staram się w miarę często sprawdzać w jakim stanie są moje klocki hamulcowe i w razie czego je wymienić.
Bez przesady, za dużo tych czujników nie można mieć. Obserwujmy jaki jest stan i po problemie.
Najlepszym czujnikiem jest nasz wzrok. Systematyczna kontrola i żadnych problemów nie będzie :)
Jestem mechanikiem i jak czasami widzę, w jakim stanie ludzie przywożą samochody do wymiany klocków i tarcz to mam ciarki na samą myśl co mogłoby się stać... dbajmy o swoje bezpieczeństwo!
Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy taki czujnik ulega uszkodzeniu.
O proszę, nawet nie wiedziałem że mam takie coś w samochodzie :D
Czujniki, które sygnalizują nam zużycie się klocków hamulcowych, są bardzo pomocne podczas użytkowania samochodu. Mamy dwa rodzaje czujników akustyczne i elektryczne. Elektryczne za pomocą podłączenia kablowego dają sygnał, wyświetlając kontrolkę, a dźwiękowe po prostu specyficznie zaczyna piszczeć podczas jazdy. to prawda, że warto często sprawdzać czy owe czujniki działają poprawnie ponieważ lubią nie zasygnalizować zużycia klocków i w pewnych sytuacjach można zostać bez hamulców, a co za tym idzie możemy wpaść w poślizg lub być sprawcami wypadku.

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze