Rabat w aplikacji: -7%! KOD: APKA7

Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "5"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Na rynku części zamiennych dostępnych jest kilka rodzajów klocków, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim materiałem wykonania, ale także parametrami hamowania. Jaki rodzaj klocków hamulcowych będzie najbardziej odpowiedni do naszego samochodu?

Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje klocków hamulcowych: wykonane z półmetali, organiczne azbestowe (NAO), nisko metaliczne (NAO) oraz klocki ceramiczne. Zajmijmy się po kolei każdą z tych grup. 

  • Klocki hamulcowe wykonane z półmetali – zawierają w zależności od producenta od 30 do 65% metalu, najczęściej są to wełna stalowa, drut oraz proszek żelaza, miedzi i grafitu wymieszane ze sobą. Klocki wykonane z półmetali charakteryzują się dobrymi właściwościami, jeżeli chodzi o wymianę ciepła, przez co umożliwiają skuteczne hamowanie. Ich jedyną wadą może być głośna praca i zbyt niska skuteczność hamowania w zakresie niskich temperatur. 
  • Klocki hamulcowe organiczne azbestowe (NAO) – te klocki hamulcowe stworzone są z takich materiałów jak szkło, guma, czy węgiel, które łączone są w wysokiej temperaturze z żywicą. Są one o wiele cichsze w porównaniu do klocków hamulcowych wykonanych z półmetali, ale ich powierzchnia cierna jest o wiele miększa, przez co szybciej ściera się i jest w stanie zabrudzić felgi. 
  • Klocki hamulcowe nisko metaliczne (NAO) – stanowią mieszaninę związków organicznych z małą domieszką metali (do 30%), takich jak miedź lub stal. Gwarantują one lepszą wymianę ciepła w porównaniu do dwóch wyżej wymienionych rodzajów, co przekłada się na skuteczniejsze hamowanie. Niestety ich praca może być nieco głośniejsza w porównaniu z klockami organiczno azbestowymi. 
  • Ceramiczne klocki hamulcowe – Są znacznie droższe w porównaniu do wymienionych wyżej rodzajów klocków. Stworzone są z włókien ceramicznych, materiałów wypełniających oraz środków wiążących. W niektórych przypadkach mogą zawierać także małą domieszkę metali. Charakteryzują się cichszą i czystą pracą, a ich dodatkowym atutem jest fakt, iż nie niszczą tarcz hamulcowych. 

Jaki rodzaj klocków hamulcowych będzie zatem odpowiedni do mojego auta? W tym przypadku warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Niekiedy najzwyczajniej nie opłaca się kupować ceramicznych klocków hamulcowych do samochodów, które tego nie potrzebują. Części zamienne pochodzące od znanych producentów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty jakościowe powinny nam wystarczyć do codziennej jazdy, a ponadto nie będą nas drogo kosztować.

Popularne z kategorii Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe - komplet BREMBO P 85 020
56,00 zł
4.8 (97 ocen)
Klocki hamulcowe - komplet TRW GDB1330
61,00 zł
4.9 (219 ocen)
Klocki hamulcowe - komplet IPARTS KH000581
39,00 zł
5.0 (2 ocen)
Klocki hamulcowe - komplet BREMBO P 59 042
73,00 zł
4.8 (97 ocen)
Klocki hamulcowe - komplet FEBI BILSTEIN 16488
54,00 zł
5.0 (33 ocen)
Klocki hamulcowe - komplet BREMBO P 24 061
89,00 zł
4.8 (97 ocen)
Klocki hamulcowe w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Klocki hamulcowe pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Klocki hamulcowe
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
10 komentarzy
Ja miałem wcześniej klocki z półmetali ale szczerze to średnio byłem z nich zadowolony dlatego niedawno zdecydowałem się na kupno klocków ceramicznych i z nich jestem absolutnie bardzo zadowolony pomimo, że nie należały do najtańszych.
Na jesieni w 2016 roku założyłem tarcze i klocki tzw. ceramiczne na przód do C4 Picasso. Faktycznie mało, bardzo mało brudzą, chyba wolniej się zużywają. Mają moim zdaniem jedną wadę: podczas jazdy w trasie, gdy rzadko się hamuje i tarcze, klocki są "zimne", to pierwsze hamowanie jest słabe, (słabsze niż przy moich poprzednich "zwykłych" ATE). Dopiero kilkakrotne użycie hamulców i ich rozgrzanie powoduje znaczny wzrost skuteczności działania.
Jasne kupileś klocki ceramiczne do zwyklych tarcz.Gratuluję.Po co?.Ąuto staje w miejscu jasne..Uklad hamulcowy w RS 6to uklad tarcz plywajacych i nie zatrzymuje sie w miejscu a caly komplet to 58tys zl
Tak samo założyłem takie klocki, niebo a ziemia. Już nigdy nie wrócę do zwykłych :)
Od lat stosuję standardowe klocki i wszystko sprawuje się bardzo dobrze. Oczywiście nie kupuje tych najtańszych bo nie ma sensu co rok wymieniać :)
ostatnio się szarpnąłem i kupiłem cały zestaw ceramiczny Brembo, auto niemal w miejscu się zatrzymuje, super jest dlatego polecam zainwestować w taki zestaw
Moim skromnym zdaniem lepiej dopłacić do lepszej jakości klocków hamulcowych i mieć pewność tego że zadziałają, niż kupić najtańsze i czekać aż się rozpadną.
Ceramika! Lepszych nie widzę!
Po przeczytaniu tego artykułu z ciekawości sprawdziłem opakowanie klocków które niedawno wymieniłem. Okazało się że są azbestowe, a czy azbest nie jest czasem trujący?
Ja od siebie mogę polecić ceramiczne klocki power stop. Wytrzymałe, nie pylą, nie piszczą.

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze
Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz naszej porady