Tarcze hamulcowe wymagają wymiany zwykle po przejechaniu około 70-80 tys. kilometrów, jednak w praktyce stopień i szybkość zużycia tarcz zależy od wielu rozmaitych czynników. Duże znaczenie mają typ oraz jakość wykonania tarcz hamulcowych. Jednymi z najsolidniejszych i najbardziej wytrzymałych tarcz samochodowych są na pewno elementy wykonane ze stali hartowanej oraz modele ceramiczno-węglowe.
Tarcze hamulcowe będą na pewno wymagać wymiany, jeżeli pojawią się m.in. piski podczas hamowania, drgania w czasie jazdy (kierownicy, zawieszenia lub całego nadwozia), wydłuży się droga hamowania czy też odczuwalne będzie odbijanie pedału hamulca.
Jaka jest minimalna, bezpieczna grubość tarcz hamulcowych?
Grubość tarcz hamulcowych w samochodach osobowych jest najczęściej bardzo zróżnicowana. Zazwyczaj wynosi ona od 10 mm do 28 mm, dlatego też wielu kierowców ma trudności z prawidłową oceną stanu tarcz. Należy także pamiętać o tym, że grubsza tarcza hamulcowa wcale nie gwarantuje jej większej trwałości.
Niezależnie od tego, jaką grubość fabryczną ma tarcza, jej zużycie eksploatacyjne nie powinno przekraczać 1 mm na stronę. Jeżeli więc nowa tarcza ma np. 18 mm grubości, to minimalna wartość jej bezpiecznego użytkowania wynosi 17 mm. Jazda z tarczami hamulcowymi poniżej dopuszczalnej ich grubości jest nie tylko niebezpieczna, ale również niezgodna z prawem.
Jakie jest dopuszczalne bicie tarcz hamulcowych?
Bicie osiowe tarczy ma miejsce wówczas, gdy nie wykonuje ona „rzeczywistego” ruchu obrotowego w płaszczyźnie prostopadłej do osi tarczy. Dochodzi wtedy do kontaktu klocków z powierzchnią tarcz, w momencie, gdy pedał hamulca jest zwolniony.
Maksymalne dopuszczalne bicie tarczy hamulcowej zmierzone 1 cm od krawędzi zewnętrznej nie może być większe niż 0,05 mm. Maksymalne dopuszczalne bicie piasty koła nie może z kolei przekraczać 0,02mm. Pojawienie się pierwszego bicia to sygnał do wymiany tarcz hamulcowych. Pamiętajmy, że jazda na bijących tarczach prowadzi do większych obciążeń zawieszenia samochodu, przekłada się na jego szybsze zużycie.
Ile kosztują tarcze hamulcowe oraz ich wymiana?
Cena samej wymiany tarcz hamulcowych dla jednej osi to koszt około 100-180 zł. Do tego należy doliczyć cenę tarcz hamulcowych. Ile zapłacimy za części to już zależy od konkretnego producenta. Za najtańszą tarczę hamulcową zapłacimy kilkadziesiąt złotych, natomiast pojedyncza, wysokiej jakości tarcza renomowanego producenta może kosztować od 300 zł w górę. W iParts.pl oferujemy zarówno pojedyncze tarcze, jak i komplety bardzo dobrych jakościowo tarcza na oś przednią oraz tylną.
Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Kupowanie tanich zamienników, tym bardziej niewiadomego pochodzenia, ściąganie na siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego olbrzymiego niebezpieczeństwa.
Jak rozpoznać przegrzane tarcze hamulcowe?
Tarcze, które uległy przegrzaniu najczęściej po ostygnięciu zmieniają swój kolor na niebieski. Najczęściej można to zaobserwować na części tarczy od strony piasty koła, gdzie temperatura jest najwyższa. Niestety przegrzanie tarczy prowadzi do trwałego obniżenia właściwości termicznych stali.
Przegrzanie tarcz objawia się najczęściej miękką pracą pedału hamulca, szybkim i systematycznym słabnięciem siły hamowania, a także piskiem dobiegającym z hamulców, który zazwyczaj świadczy o zablokowaniu zacisków.