Dostępna na rynku od 2007 roku Toyota Auris to bezpośredni spadkobierca Toyoty Corolli. Po swojej poprzedniczce odziedziczyła nie tylko platformę podłogową, ale i szereg różnych podzespołów. Takie przeniesienie elementów konstrukcyjnych w tym konkretnym przypadku należy uznać za doskonałe posunięcie, ponieważ Toyota Corolla od zawsze uważana była za samochód cechujący się wyjątkową niezawodnością.
Toyota Auris w spadku po Corolli otrzymała nie tylko płytę oraz części, ale również miejsce w klasyfikacji. Tak jak późne generacje Tototy Corolli, również Totora Auris zaliczana jest do autosegmentu C, czyli samochodów niższej klasy średniej przeznaczonych do poruszania się zarówno w mieście, jak i poza nim. Podstawową różnicą jest fakt, że Auris (w odróżnieniu od Corolli) dostępna jest wyłącznie w wersji hatchback. Model ten posiada również swoją wersję luksusową o nazwie Blade. Jest ona jednak dostępna wyłącznie na rynku japońskim.
Nazwa modelu Auris wywodzi się bezpośrednio z języka łacińskiego, w którym słowo „aurum” oznacza „złoto”. Ma to odzwierciedlać intencję twórców samochodu, którzy widzieli w nim szczytowe osiągnięcie konstrukcyjne pośród aut z segmentu C.
Toyota Auris I miała przed sobą jeden podstawowy cel – zastąpić na światowych rynkach model Corolla w wersji hatchback. W przypadku rodzimego rynku japońskiego chodziło o zastąpienie modelu Corolla Runx. Jedynie w Australii Toyota Auris nieprzerwanie oferowana jest pod nazwą Corolla. Pierwsza generacja Toyoty Auris produkowana była w dziewięciu wersjach wyposażenia (Terra, Luba, Sol, Premium, Dynamic, Prestige, S Tumi, Grayge oraz GT), a także w dość zróżnicowanych wersjach silnikowych. Można tu bowiem wyróżnić nie tylko wersje z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, ale również wersje dostępne wyłącznie na rynku japońskim (1.5 VVT-i, 1.8 Dual VVT-i), wersję Blade (2.4, 3500cc 2GR-FE V6) oraz wersję australijską (1.8 Dual VVT-i). Na uwagę zasługuje fakt, iż Toyota Auris jako jeden z nielicznych modeli osiągną pięć gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP.
Pierwsza generacja Toyoty Auris przeszła w 2009 roku face lifting, który zmienił wygląd nadwozia i wyposażenie pojazdu, a także zwiększył paletę dostępnych jednostek napędowych. Rok później (2010) na rynek wprowadzono również pierwszą wersję tego modelu napędzaną silnikiem hybrydowym.
Toyota Auris II, czyli druga generacja Toyoty Auris, do sprzedaży trafiła w 2012 roku po organizowanych cyklicznie targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Tym razem japoński koncern zaprezentował światu od razu dwie wersje nadwozia – Toyotę Auris hatchback oraz Toyotę Auris kombi. Do obu wersji rok później dołączyła Toyota Auris sedan, która na rynku funkcjonuje obecnie jako jedenasta generacja Toyoty Corolli.
Toyota Auris II dostępna jest w siedmiu wersjach silnikowych – trzech benzynowych, trzech wysokoprężnych oraz jednym hybrydowym. To właśnie wersja hybrydowa z nadwoziem Touring Sports podczas testów przeprowadzanych przez dziennikarzy motoryzacyjnych na dystansie 136 km osiągnęła zużycie paliwa na poziomie 3 l na 100 km.
Toyota Auris III to najnowsza odsłona modelu zaprezentowana w marcu 2018 roku. Od poprzedniczek odróżnia się nową, dedykowana platformą TNGA oraz nieco dłuższym, niższym i bardziej zwartym stylistycznie nadwoziem. Obecnie planowana jest sprzedaż tego modelu w trzech wersjach silnikowych – jednym benzynowym (R4 1.2T 116 KM) oraz dwóch hybrydowych (R4 1.8 Hybrid 122 KM i R4 2.0 Hybrid 180 KM).