10000+ produktów
Sprawdź naszą bogatą ofertę online, w której znajduje się szeroka gama części samochodowych dostępnych od ręki. Oferujemy wyłącznie części znanych producentów. Jesteśmy wiodącym liderem internetowej sprzedaży części zamiennych do większości samochodów poruszających się po polskich drogach. Sklep internetowy iParts.pl to gwarancja bezpiecznych zakupów bez żadnego ryzyka. Nasi eksperci dobiorą odpowiednie auto części za ciebie i dokładnie sprawdzą twoje zamówienie pod względem jakości i bezpieczeństwa. Zapraszamy na atrakcyjne zakupy z możliwością bezpłatnej dostawy i pełną gwarancją producenta.
Silnik to urządzenie, które służy zmianie energii na pracę mechaniczną. Pomijając innowacyjne kroki w przyszłość i towarzyszące im silniki elektryczne, najczęściej wykorzystywanymi silnikami w samochodach są silniki spalinowe.
Zasada działania silnika spalinowego polega na zmianie w środku cylindra energii chemicznej paliwa na prace mechaniczną. Ciepło wyprodukowane podczas spalania paliwa powstaje w wyniku ogromnego wzrostu ciśnienia w cylindrze – rozprężające gazy spalinowe przemieszczają tłok, który za pośrednictwem korbowodu wymusza obrót wału korbowego silnika. Czynności te są wykonywane cały czas podczas trwania spalania. Wartość silnika samochodowego określana jest mianem pojemności skokowej. Jest to różnica pomiędzy pojemnością całkowitą cylindra, a pojemnością komory sprężania.
Podstawowym elementem silnika jest kadłub, gdzie umieszczone są cylindry z tłokami, w których dochodzi do zmiany energii chemicznej na mechaniczną. Oprócz tego do sprawnej pracy silnika wykorzystywane są różnego typu układy odpowiedzialne za konkretne zadania. Są to między innymi: układ korbowy, którego funkcja polega na zmianie posuwisto-zwrotnego ruchu tłoka w cylindrze na ruch obrotowy wału korbowego; układ rozrządu, który manewruje procesem napełniania cylindrów świeżą mieszaniną paliwowo-powietrzną albo samym powietrzem; układ zasilania dzięki któremu cylinder jest zaopatrywany w mieszankę paliwa oraz powietrza albo osobno w paliwo i powietrze; układ smarowania, który odpowiada za uzupełnianie oleju we współpracujących ze sobą elementach silnika, przede wszystkim w celu zmniejszenia oporów oraz tarcia; układ chłodzenia z pomocą którego utrzymywana jest odpowiednia temperatura silnika, która daje możliwość ekonomicznej pracy; układ rozruchowy, wykorzystywany do uruchamiania silnika – bardzo często jest to rozrusznik elektryczny.
Silniki można podzielić ze względu na ich odmienne cechy – między innymi podział ze względu na stopień sprężenia mieszaniny w cylindrze. Wyróżniamy silniki niskoprężne i wysokoprężne. Silniki niskoprężne można nazywać także benzynowymi, gaźnikowymi albo iskrowymi. Silniki wysokoprężne natomiast nazywamy silnikami Diesla.
Przegrzewający się gwałtownie silnik może prowadzić do bardzo poważnych i kosztownych w naprawie awarii. Jeśli wskazówka na tarczy pokazującej jego temperaturę zaczyna nagle iść mocno w górę, powinniśmy działać natychmiast. Szybka reakcja da nam czas na poszukanie parkingu, ale raczej nie wystarczy na dotarcie do mechanika. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
czytaj więcej >Roli komputera sterującego pracą jednostki napędowej pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. To on decyduje o spalaniu, mocy i osiągach, a ponadto w nowoczesnych autach jest w stanie unieruchomić sprawny technicznie motor. Dzisiaj opowiemy o tym jak zmieniała się funkcjonalność urządzenia oraz jakie są jego najpopularniejsze usterki i sposoby ich usunięcia.
czytaj więcej >Płukanie silnika stało się w ostatnim czasie jedną z najmodniejszych czynności wykonywanych przez samych kierowców w celu zabezpieczenie silnika i poprawy jego działania. Rozwiązanie to doczekało się już sporej rzeszy fanów oraz – rzecz jasna – zagorzałych przeciwników. Co do celowości płukania silnika w określonych przypadkach podzieleni są nawet eksperci. A wszystko, jak zwykle, zależy od perspektywy.
czytaj więcej >Wszelkiego rodzaju sportowe ulepszenia instalowane w seryjnie produkowanych samochodach to niezwykle modne, ale nie zawsze potrzebne rozwiązania. W niektórych sytuacjach ich instalacja niewiele zmieni, a może nawet pogorszyć osiągi naszego auta. Tak może być chociażby w przypadku sportowego dolotu z filtrem stożkowym. Jak uniknąć tego typu komplikacji?
czytaj więcej >